GeriGündem İstanbul 23 milyon
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul 23 milyon

İstanbul 23 milyon
refid:6056863 ilişkili resim dosyası

958 muhtarlıkta yapılan incelemede, İstanbul'da 23 milyon kişinin kayıtlı olduğu saptandı. Ayrıntılı olarak incelenen 9 milyon kişiden 1 milyon 710 bininin ise mükerrer kayıtlı olduğu anlaşıldı. 14 milyon kayıt üzerinde yapılacak incelemede de yüksek oranda mükerrer kayıt çıkması bekleniyor.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın "İstanbul'un nüfusunu bilmiyoruz" açıklamasının ardından gözler kayıt altındaki gerçek nüfusunu tespit etmeye yönelik çalışmalara çevrildi. Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu'nun (MOBESE) Muhtarlık Otomasyon Sistemi'nde kayıt altına alınan 958 muhtarlıkta yapılan incelemede 23 milyon kişinin İstanbul'da kayıtlı olduğu saptandı. Ayrıntılı olarak incelenen 9 milyon kişiden 1 milyon 710 bin kişinin mükerrer kayıt olduğu belirlendi. 14 milyon kayıt üzerinde yapılacak incelemede de yüksek oranda mükerrer kayıt çıkması bekleniyor. Açılışı Başbakan Erdoğan tarafından 17 Haziran 2005’te yapılan MOBESE, İstanbul'da asayiş olaylarını önlemek için 20 milyon YTL harcanarak kuruldu. MOBESE'nin hizmete girmesi ile birlikte Komuta Kontrol Merkezi, Araç Takip Sistemi, Bölge Görüntüleme Sistemi ve Muhtarlık Otomasyon Sistemi de dahil 12 sistem hizmete sokuldu. 1.5 yılı aşkın süren çalışmalarda polis, muhtarlıklara kayıtlı 23 milyon kayda ulaştı. İstanbul genelinde 958 muhtarlıktaki kayıtların MOBESE'ye bağlı olan bilgisayara aktarılması sağlandı. Mahalle muhtarları yapacağı yeni kayıtları da Muhtarlık Otomasyon Sistemi'ne kaydetmeye başladı.

KADIKÖY BİRİNCİ

2000 yılında yapılan genel nüfus sayımında yaklaşık 10 milyon olarak belirlenen İstanbul'da, muhtarlıklarda kayıtlı kişi sayısı 23 milyon olarak tespit edildi. Elde edilen veriler karşısında şaşıran polis "Mükerrer kayıtlar" üzerinde yoğunlaştı. Üst düzey bir emniyet yetkilisi, "Muhtarlıklar arasında daha önce bir iletişim ağı yoktu. Bu kayıtlar belediye veya kaymakamlıkların yardımından faydalanmak isteyen kişiler ve seçimler öncesi oy için yapılan kayıtlardan kaynaklanıyor" dedi. İncelemelerini ilçe ilçe sürdüren polis en çok mükerrer kaydın Kadıköy'de olduğunu tespit etti. İkinci sırayı Ümraniye, üçüncü sırayı Esenler aldı.

Anne-kız 32 ilçeye kayıtlı

Muhtarlık kayıtlarını inceleyen polis, H.A isimli bir kadın ile kızı N.A'nın Beyoğlu'nda 4 muhtarlık ile 32 ilçede kayıtlarına rastladı. Polis binlerce kişinin değişik ilçelerde çok sayıda kaydının bulunduğunu belirledi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False