GeriGündem 'İsrail'i Tel'in Filistin'e Destek' mitingi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'İsrail'i Tel'in Filistin'e Destek' mitingi

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı tarafından Çağlayan Meydanı'nda “İsrail'i Tel'in Filistin'e Destek” mitingi düzenlendi.

Mitingde konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, şu anda kardeş Filistin'de insanlık dışı olayların cereyan ettiğini, yarım asırdan fazla bir zamandır saldırılarla, kan ve göz yaşlarıyla milyonlarca Filistinlinin kendi vatanlarından atıldığını söyledi.

Kalanların ise bitmeyen zulüm, saldırı ve katliamlara maruz kaldığını kaydeden Kutan, son haftalarda artan bu zulümler karşısında Filistin ve Müslüman kardeşlerine destek, zalimin zulmünü lanetlemek ve müttefiklerini uyarmak için bu meydanda bir araya geldiklerini söyledi.

İsrail ordusunun 25 Haziranda Filistinli direnişçiler tarafından esir edilen bir askeri kurtarmak iddiasıyla Gazze Şeridi'ne girerek bir kara operasyonu başlattığını belirten Kutan, “Öldürülmemiş, sadece kaçırılmış bir askere karşı 1.3 milyon Filistinliye insanlık dışı baskı ve zulümler yapılmakta. İsrail'in bu son saldırısı esir askerlerini kurtarma operasyonu değildir. Hedef Filistin halkını elektrik, su, gıda ve ilaçsız bırakarak toptan cezalandırmak ve Filistin halkını Hamas'a karşı kışkırtmaktır” diye konuştu.

İsrail'in insanlık dışı bu vahşet uygulamaları karşısında dünyanın suskun kaldığını, 3-5 cılız sesin dışında ciddi bir açıklama yapan olmadığını dile getiren Kutan, şunları kaydetti:

“BM nerede? Milletler arası insan hakları kuruluşları nerede? Arap Birliği, İslam Konferansı Örgütü ne yapmaktadır? Sadece boş ve etkisiz diplomatik açıklamalar yapmaktadırlar. Artık bundan böyle İsrail yönetimine en ufak bir etkisi bile olmayan diplomatik sözlerin sarf edilmesinin zamanı değildir. Bütün İslam alemi siyasi, ekonomik ve diğer alanlarda İslam kardeşliği çerçevesinde bir araya gelmeli, dayanışma içinde olmalı. Zalimlere karşı kuru sözler yerine etkili olacak politikaları belirlemeli. Bu ilgisizlik, bu suskunluk Filistin'de yaşanan acıların her gün biraz daha artmasına, Filistinli kardeşlerimizin kendilerini yalnız ve çaresiz hissetmesine sebep oluyor. Bu konuda en büyük sorumluluk da Türkiye'nin üzerindedir. Ama Türkiye tarihi sorumluluğunu yerine getirmekten çok uzakta bulunuyor. Bu zulme ses çıkarmamak zulme destek vermektir.”

DİĞER KONUŞMALAR

Filistin Başbakanı İsmail Haniye de mitingde telefon aracılığıyla katıldı. Haniye, yaptığı konuşmada, mitinge katılanları göremediğini ama kalbinin onlarla birlikte olduğunu söyledi.

Halkı adına Müslüman Türk kardeşlerini selamladığını belirten Haniye, “Sizin duruşunuz bizim için çok büyük bir anlam ifade ediyor. Bizleri desteklediğinizi kalben hissediyorum. Filistin Başbakanı, Mescid-i Aksa'nın temsilcisi olarak ruhumla şu an İstanbul sokaklarında sizlerle beraberim. Hükümet olsak da olmasak da bu cihat sonuna kadar devam edecek” dedi.

Mitingde canlı yayınla dev ekrandan etkinliğe katılanlara seslenen kapatılan Refah Partisi'nin son genel başkanı Necmettin Erbakan ise İsrail'in, Gazze bölgesinde yaşayan Müslümanları yok etmek için en büyük vahşeti sergilediğini belirterek, birtakım Müslüman ülkelerin yöneticilerinin bu olaylara seyirci kaldığını söyledi.
Erbakan, Filistin'deki katliamın durdurulması için gereken önlemlerin bir an önce alınması gerektiğini ifade etti.
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ömer Vehbi Hatipoğlu da İsrail'in dünyanın gözü önünde bir soykırım uyguladığını belirterek, ”Sözde Ermeni soykırımını ikide bir önümüze getirenler neredesiniz? Üstünüze ölü toprağı mı serpildi?” dedi.

Miting boyunca sık sık tekbir getirilerek, sloganlar atıldı.

“Müslüman'ın Müslüman'dan başka dostu yok”, “İsrail insanlık suçu işliyor, dünya seyrediyor” yazılı dövizlerin taşındığı mitinge Saadet Partisi genel başkan yardımcıları, il, ilçe ve belediye başkanlarının da bulunduğu çok sayıda partili ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı.

Bu arada, bugün evlenen Gülhan-Kadir Ülger çifti de gelinlik ve damatlıkla geldikleri mitingde bir süre kaldılar.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle