İsrail'den Türkiye'ye "hodri meydan"

İsrailden Türkiyeye hodri meydan

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Kıbrıs açıklarında tek taraflı olarak ilan edilen “münhasır ekonomik bölge”deki doğal gaz yataklarında tasarruf hakkının Rum tarafı ve İsrail'de olduğunu savunarak, Rum radyosunun ifadesiyle “hodri meydan” dedi.

Haberin Devamı

Güney Kıbrıs'ı ziyaret eden ilk İsrail Cumhurbaşkanı olan Peres, Lefkoşa'da Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la görüştü. Görüşmenin ardından, İsrail ile Rum kesimi arasında, araştırma, kalkınma, yenilenebilir enerji kaynakları, arkeoloji ve telekomünikasyon konularında dört anlaşma imzalandı.

Rum radyosunun haberine göre, Peres, görüşme ve anlaşmanın ardından yaptığı açıklamalarda, Kıbrıs Rum kesimi ve İsrail'in doğalgaz konusunu uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde ele alacaklarını belirterek, İsrail ve Rum tarafının doğal gazı kimsenin elinden almadığını, başkalarının da bu doğalgazı kendi ellerine almasını kabul etmediklerini ifade etti. 

PERES'TEN "HODRİ MEYDAN"

Doğalgazı, ortak yarar sağlama yönünde kullanacaklarını kaydeden Peres, iki ülkenin “münhasır ekonomik bölgesi”ndeki doğal gaz yataklarında tasarruf hakkının Rum tarafı ve İsrail'de olduğunu savunarak, Rum radyosunun ifadesiyle “hodri meydan” dedi.

Haberin Devamı

Müşterek ekonomik çıkarın, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da gelişmesine katkıda bulunabileceğini belirterek, İsrail ve Rum tarafının doğalgaz yataklarını uluslararası hukuka saygı temelinde faydalı ve barışçı şekilde kullanmaları gerektiğini söyleyen Peres, bulunacak doğalgaz yataklarının tüm bölge halklarının yararına olacak bir sıçrama tahtası olması gerektiğini kaydetti.

Peres, doğalgazın siyasi çıkarlar uğruna baskı unsuru olarak kullanılmaması gerektiğini ifade etti.

"İLİŞKİLERİMİZDEKİ İLERLEME FEVKALADE BÜYÜK"

Rum tarafı ile İsrail ilişkilerindeki ilerlemenin “fevkalade büyük” olduğunu dile getiren Peres, iki taraf arasındaki ilişkilerin askeri güç temelinde değil barışçı zeminde olduğunu belirtti.

Rum tarafının petrol ve doğalgaz girişimlerine yönelik Türkiye'nin tavrıyla ilgili bir soru üzerine Peres, “devletlerarası ilişkilerin uluslararası hukuk temelinde yer aldığını ve her devletin uluslararası hukuka saygılı olması gerektiğini” ifade etti. Peres, “İsrail ne kimseyi tehdit edecek, ne de kimseden tehdit kabul edecek” dedi.

HRİSTOFYAS: HİDROKARBON REZERVLERİ YENİ İŞBİRLİĞİ ALANLARI AÇTI

Haberin Devamı

Rum radyosunun haberine göre, Hristofyas, Peres ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, hidrokarbon rezervlerinin iki ülke arasında yeni işbirliği alanları açtığını ifade ederek, “Rezervlerin Kıbrıs ve İsrail halklarının refahı, ayrıca bölgede barışın yerleşmesi için mümkün olan en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini” kaydetti.

Rum yönetiminin, sözde “12. parsel”de sondaja başlamasına ilişkin kararının uluslararası hukuka dayandığını savunan Hristofyas, “Türkiye'nin tepkisinin kabul edilebilir olmadığını ve uluslararası hukukun dışında olduğunu” iddia etti.

“AB'nin bölgedeki tüm devletlerle ilişkileriyle ilgili” iki ülke arasında ortak komite kurulması yönünde Peres tarafından yapılan öneriyi kabul ettiklerini bildiren Hristofyas, “bu konudaki çalışmaların AB Dönem Başkanlığını devralmadan tamamlanmasını” diledi.

Haberin Devamı

Kıbrıs müzakere süreci hakkında Peres'i bilgilendirdiğini de belirten Hristofyas, Ortadoğu'yla ilgili konularda da görüş alışverişinde bulunduklarını sözlerine ekledi.

RUM TARAFINI ZİYARET EDEN İLK İSRAİL CUMHURBAŞKANI

İsrail Cumhurbaşkanı Peres, temasları kapsamında, Rum Başpiskopos 2. Hrisostomos ve Rum meclis başkanı Yannakis Omiro ve ana muhalefet Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) Başkanı Nikos Anastasiades ile de görüşecek.

Peres'e ziyaretinde, İsrail resmi heyetinin yanı sıra İsrail doğalgaz şirketi olan ve Rum tarafı adına sondaj çalışması yapan Noble şirketi ile anlaşması olan Delek şirketinin üst düzey yöneticileri de eşlik ediyor.

İlk kez, bir İsrail Cumhurbaşkanı Rum tarafını ziyaret ediyor. Rum yönetimi, Peres'in ziyaretine büyük önem veriyor.

Haberin Devamı

Peres'in ziyaretinin, Kıbrıs konusunda New York'da yapılan üçlü görüşmeyi Rum tarafında gölgede bırakması bekleniyor.

PEREZ: "TEHDİTLERE PABUÇ BIRAKMAYIZ" / WEB TV

Haberle ilgili daha fazlası: