İsrail Türkiye'den özür diledi

İsrail Türkiyeden özür diledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında gerçekleşen telefon konuşmasındaki ilginç detaylar ortaya çıktı. Erdoğan ile Netanyahu'nun konuşmasının yarım saat sürdüğü, askeri konteynerde gerçekleşen görüşme sırasında bir ara Obama'nın da telefonu alarak Başbakan Erdoğan ile konuştuğu ortaya çıktı. Netanyahu, Erdoğan'a (*özür dilemek) anlamında İbranice 'İtznatlut' sözünü söyledi. İsrail'in özrü dilemesi dünyada da olumlu karşılanırken çileden çıkan tek isim eski Dışişleri Bakanı Lieberman oldu. Lieberman, Türkiye'den özür dilenmesinin büyük bir hata olduğunu söyledi.

Haberin Devamı

/images/100/0x0/55ea5960f018fbb8f87a25fd
ABD Başkanı Barack Obama, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini açıkladı. Hürriyet.com.tr görüşmenin detaylarına ulaştı. Erdoğan ile Netanyahu'nun konuşmasının yarım saat sürdüğü hatta bir ara Obama'nın da telefonu alarak Başbakan Erdoğan ile konuştuğu ortaya çıktı.

ASKERİ KONTEYNERDA GÖRÜŞME / FOTO GALERİ

Obama İsrail’e ziyaretinin ilk gününde Türkiye ile ikili ilişkilerin iyileştirilmesi konusunu gündeme getirdi.  Ancak formül konusunda anlaşma sağlanamadı. Obama’nın Netanyahu’ya bu konunun biran önce çözülmesi gerektiğini söylemesi üzerine devreye Amerikalı diplomatlar girdi ve Ankara İsrail arasında formül arayışlarına başlandı.  Ve Obama’nın ziyaretinin son günüde beklenen görüşme gerçekleşti.  Netanyahu, Obama’yı uğurlamaya gittiği havalimanında askeri bir konteynerin içinden Erdoğan’ı aradı.

Haberin Devamı

Netanyahu Mavi Marama olayı ve operasyonel hatalardan dolayı özür diledi.  Tazminat ödemeyi kabul etti. Özürü kabul eden Erdoğan  Türkiye’nin İsrail askerleri hakkında açtığı davaları geri çekeceğini söyledi.  İsrail ile Türkiye arasında ikili ilişkilerin iyileştirilmesi dönemine geçilmesiyle,  Obama telefona alarak  Erdoğan’a yaşanan gelişmelerden dolayı mutlu olduğunu iletti. 

Netanyahu, Gazze ablukasının kaldırılacağı sözünü de verdi.

GÖRÜŞME ŞÖYLE GERÇEKLEŞTİ

Netanyahu daha sonra sözü alıyor ve şunları söylüyor: "Başbakan Obama'yla bölgesel işbirliği ve İsrail-Türkiye ilişkileri konusunda çok iyi bir görüşme yaptım. Obama bana İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkilerde yakın zamandaki bozulmadan dolayı üzüntüyü ifade etti. Ayrıca İsrail ve Türkiye'nin aralarındaki anlaşmazlıkları çözmesi konusunda yardımcı olmaya kararlı olduğunu söyledi. İsrail-Türkiye yakınlaşması tüm bölgedeki barış ve istikrarı da geliştirecektir dedi görüşmemizde."

"KULLANDIĞINIZ KELİMELERİ ÇOK TAKTİR ETTİM"

Haberin Devamı

Ardından Netanyahu sözü Başbakan Erdoğan'ın Siyonizm konusundaki eleştirilere getirerek Erdoğan'ın Danimarka'da yayınlanan bir gazeteye verdiği demeci gördüğünü söyledi ve; "Bu demecinizde kullandığınız kelimeleri çok taktir ettim" dedi.

"TÜRK HALKINDAN İSRAİL ADINA ÖZÜR DİLİYORUM"

Ardından da Mavi Marmara konusunu açtı. "Mavi Marmara olayının tirajik sonucu İsrail'in amaçladığı bir şey değildi. İsrail ölümlerin ve yaralanlamaların olmasından dolayı üzüntü duydu. İsrail'in olay hakkındaki soruşturması sonucunda bazı operasyonel hatalar yapıldığı ortaya çıktı. Türk halkından ölüm ve yaralanmaya neden olan bu hatalar nedeniyle İsrail adına özür diliyorum. Ayrıca zarar gören ailelerine bir tazminat verilmesi için iki ülke arasında anlaşmaya hazır olduğumuzu bildiriyorum."

Son olarak Netanyahu, Gazze'nin de içinde bulunduğu Filistin topraklarına sivil amaçlarla kullanılacak eşyaların girmesine yönelik kısıtlamaların büyük ölçüde kaldırıldığını söyledi ve ekledi: "Bu durum sukünet sürdüğü sürece devam edecektir."

Haberin Devamı


İSRAİL 3. KEZ ÖZÜR DİLEDİ

Netanyahu'nun Başbakan Erdoğan nezdinde Türk halkından dilediği özür, İsrail devletinin tarihinde dilenen 3. özür.
İsrail devleti ilk resmi özrü ABD'den dilemişti. İsrail, 1967 yılındaki altı gün savaşları sırasında ABD'ye ait Liberty adlı geminin İsrail uçakları tarafından vurulması nedeniyle Washington'dan özür dilemişti.
İsrail'in ikinci özrü ise geçen yıl gerçekleşti.
İsrail Devleti Ağustos ayında, Sina'da 3 Mısır askerinin ölümü nedeniyle Kahire'den özür dilemişti.

Haberin Devamı
NETANYAHU ERDOĞAN'I BURADAN ARADI"TÜRKİYE'DEN ÖZÜR DİLEMEK İSRAİL ASKERİNİN ONURUNU YARALAYACAK"

Operasyonun gerçekleştirildiği dönemde İsrail'in Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Avigdor Liberman, İsrail'in özrü sonrasında şu açıklamayı yaptı: "Türkiye'ye özür büyük yanlış. Bu İsrail ordusunun motivasyonuna zarar verecek ve İsrail'in gururunu ve onurunu yaralayacak."

  

Haberle ilgili daha fazlası: