GeriGündem ISKI Müdürü yüzme dersi alıyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ISKI Müdürü yüzme dersi alıyor!

Büyükşehir Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın ‘‘Önümüzdeki yıl Haliç'te yüzecekler’’ dediği üç profesörden İSKİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu, yüzme dersi aldığını söyledi.

BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın, denizlerin temizlenmesinden sorumlu projeleri yürüten üç profesörün Haliç'te yüzeceğini açıklaması ilgi uyandırmıştı. Bu profesörlerden İSKİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu, temizleme çalışmalarının devam ettiği Haliç'te yüzebilmek için yüzme kursu aldığını açıkladı.

İSKİ tarafından Feshane'de düzenlenen ‘‘Osmanlı Su Medeniyeti Uluslararası Sempozyumu’’nda konuşan Eroğlu, Haliç'e kirli su girişinin önceki gün 17.00'den itibaren durdurulduğunu açıkladı. Eroğlu, bu tarihten sonra Haliç'e atık su bırakan sanayi kuruluşlarının faaliyetten men edileceğini de bildirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna da, Haliç'teki yüzer havuzların taşınmasıyla, su sirkülasyonunun başladığını söyledi. Gürtuna üç profesörün yüzmesi konusunu da hatırlattı:

‘‘Haliç'te iki yıl sonra yüzme yarışları yapacağız. İlk yüzecek üç profesör, bu işte sorumlu arkadaşlarımız, İSKİ Genel Müdürü Prof. Veysel Eroğlu, Genel Sekreterimiz Prof. Adem Baştürk ve Çevre Koruma Daire Başkanımız Prof. Mustafa Öztürk olacak.’’ Eroğlu, geçen hafta Hürriyet İstanbul'a verdiği bir demeçte, İstanbul'daki denizlerin temizliği konusunda şunları söylemişti:

‘‘Şu anda yatırımlarımızdan sadece 3K dediğimiz, Kadıköy-Küçüksu ve Küçükçekmece kaldı. Bunlar da tamamlandığı zaman İstanbul'da sorun kalmayacak. Kadıköy'deki tesis için mayıs ya da haziranda temel atacağız. Küçüksu'da bu sene temel atacağız, Küçükçekmece'de ise bu yıl sonunda inşaat başlayacak. Temiz deniz için çok fazla beklemeyecek İstanbullular.’’

Her hafta denetleyeceğim

Üç profesörden bir diğeri olan Büyükşehir Çevre Koruma Dairesi Başkanı Prof. Mustafa Öztürk de gazetemize verdiği demeçte, Haliç'te yüzülebileceğine inandığını belirtti. Nedenlerini şöyle sıraladı:

‘‘Tüm derelerle birlikte Kuzey ve Güney Haliç, kolektörlerle tamamen kuşaklanmıştır. İkinci gelişme ise, Haliç'e kimyasallar ve kirli atıkları bırakan tersanelerin bölgeden taşınma kararı almasıdır. Bu tedbirlerle Haliç suyunda azot azalacak, oksijen hızla artacak.’’

Haliç derelerine atıksularını atan fabrikaları denetlerken konuştuğumuz Öztürk'e Haliç'te yüzüp yüzmeyeceğini sorduğumuzda şöyle dedi:

‘‘Fabrika sahipleri rahat, çünkü denize girecek olan benim. Bu yüzden her hafta bu bölgeye gelip yasaklara uyulup uyulmadığını denetleyeceğim.’’

Bu yaz su sıkıntısı yok

KIŞ aylarında yoğun yağmurlar ve kar yağışı sayesinde İstanbul ve çevresinde bulunan tüm barajlar suya doydu. Barajlardaki su seviyesinin taşma noktasına kadar geldiğini sevinçle belirten İSKİ yetkilileri İstanbul ve çevresinde yaşayanlara ‘‘Bu yaz su sıkıntısı çekilmeyecek’’ müjdesini verdi. Geçtiğimiz yaz aylarında su seviyesi özellikle Alibeyköy ve Terkos barajlarında çok düşük seviyelere kadar inmişti. Alibeyköy Barajı'nda tatlı su balığı avlayan balıkçılar bu yıl geçmiş yıllarda pek rastlanmayan yoğunlukta su seviyesinin yükseldiğine dikkat çekerken, ‘‘Geçen yaz şu an balık avladığımız yerlere kadar otomobillerle gelinebiliyordu. Eski yıllarda su olan bölgeler artık kurumuş ve vatandaşların piknik yaptığı, otomobilleriyle gelerek direksiyon dersi aldığı yerler haline dönüşmüştü. Bu kış yağan yağmur ve kardan sonra baraj yıllar öncesindeki gibi bir görünüm aldı ve her taraf suyla doldu’’ dediler.

Öte yandan Terkos Barajı'nda su seviyesinin 4 metre 45 santime kadar yükseldiğini, bunun da yüzde 100'lük bir doluluk anlamına geldiğini belirten İSKİ yetkilileri, ‘‘Zaten barajın yükseklik kapasitesi 4 metre 50 santim. Yani taşma sınırına 5 santim kaldı. 5 santimlik daha yükselme olduğu zaman sular kendiliğinden kapakları aşıp tahliye olur. Bu durumu önlemek için bizlerin şu an bir miktar su tahliyesi yapmamız gerekiyor. Ancak bahar aylarına girdiğimiz için yağmurların yağmama riskini göze alarak su seviyesini limitte tutuyor ve tahliye yapmıyoruz’’ dedi.

Barajların doluluk oranları

Barajlar Mevcut Su Hacmi Doluluk Oranı

Darlık Barajı 107.50 milyon metreküp Yüzde 100

Kazandere Barajı 16.42 milyon metreküp Yüzde 100

Terkos Barajı 161.29 milyon metreküp Yüzde 99.50

Ömerli Barajı 230.39 milyon metreküp Yüzde 98

Elmalı Barajı 8.78 milyon metreküp Yüzde 91.50

Büyükçekmece 124.71 milyon metreküp Yüzde 84

Alibeyköy Barajı 25.09 milyon metreküp Yüzde 73.50

Sazlıdere Barajı 53.72 milyon metreküp Yüzde 61

Istrancalar 5.06 milyon metreküp Yüzde 82

Pabuçdere Barajı 29.72 milyon metreküp Yüzde 55

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False