İşitme engelliler için cihaz üretildi

Kazan Efes Anadolu Meslek ve Endüstri Meslek Lisesi'nden iki öğrenci, işitme engellilerin yaşamını kolaylaştıracak “Teknokulak” adını verdikleri cihaz geliştirdi.

Okulun Elektrik-Elektronik Bölümü 11. sınıf öğrencileri Hüseyin Kayan ve Tolgahan Akdağ'ın danışman öğretmenler eşliğinde hazırladığı “Teknokulak Projesi”, Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünce düzenlenen Proje Tabanlı Beceri Yarışması'nda 320 proje arasından Ankara birincisi seçildi.

Kazan Milli Eğitim Müdürü Ahmet Göktaş, Türkiye genelinde düzenlenen yarışmanın Ankara seçmelerinde birinci olan Hüseyin Kayan ve Tolgahan Akdağ'ı okulda düzenlenen törenle birer cumhuriyet altınıyla ödüllendirdi.

Ahmet Göktaş, törende yaptığı konuşmada, öğrencilerin başarısının kendisini gururlandırdığını belirterek, “Başarılarını bölge yarışmalarında da sürdürmelerini diliyorum. İşitme engellilerin hayata tutunmalarına yardımcı olması bakımından da projenin oldukça önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.
Proje fikrinin, ailesi işitme ve konuşma engelli olan Hüseyin Kayan'dan çıktığını ifade eden danışman öğretmenlerden Mehmet Kökmen ise projenin amacının işitme engellilerin diğer insanlara bağımlılığını azaltarak hayatlarını kolaylaştırmak olduğunu söyledi.

Yaklaşık 1 yıllık çalışmayla geliştirilen projeyle ilgili bilgi veren Kökmen, ilk önce işitme engelli bir ev hanımının ağlayan bebek ve kapı zilinin sesini nasıl algılayabileceğini düşündüklerini belirterek, “Ancak sonra baktık ki hayati konulardan biri de doğal gaz kaçağının fark edilmesi. Piyasadaki doğal gaz alarmları sesli uyarı veriyor. Biz de bunu işitme engelli tarafından algılayacağı şekilde projeye dahil ettik” diye konuştu.
Cihazın sinyal gönderici ve alıcıdan oluştuğunu ifade eden Kökmen, şunları kaydetti:

“Kapı ziline, bebek odasına ve kombinin yakınlarına sinyal göndericiler yerleştirdik. Sinyali algılayarak cep telefonlarında olduğu gibi titreşimle işitme engelliyi uyaran bir de alıcı var. İşitme engelli alıcıyı belinde taşıyor. Gaz sızıntısında, kapı çalındığında veya bebek ağladığında alıcılar titreşimle işitme engelliyi uyarıyor. 100 metrekarelik kapalı alanda çalışan cihazı daha da geliştirmeye çalışıyoruz. Okuma yazma bilmeyen işitme engellileri de düşündük. Cihazın üzerine ışıklı uyarı veren bebek, kapı zili ve doğal gaz simgelerinin yer aldığı LCD ekran yerleştirdik.”

Mehmet Kökmen, 13-17 Nisanda bölgeler arasında düzenlenecek seçmelere katılacaklarını, burada ilk üçe giren projelerin 8 Mayısta Türkiye finalinde yarışacağını sözlerine ekledi.
Haberle ilgili daha fazlası: