İşadamını dolandıran sanığa 5 yıl hapis

ANTALYA’da Lösemili Çocuklar Vakfı ve Engelsiz Yaşam Vakfı’nın adını kullanarak işadamı Hüseyin Samut’u dolandırıp, internet sitelerinde yaptığı haberlerle iftira attığı iddia edilen Mahmut B., 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezada takdir indirimi de yapmayan mahkeme 27 yaşındaki sanığa 6 bin lira da adli para cezası verdi.

Haberin Devamı

Müteahhitlik yapan Hüseyin Samut, Antalya Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak, internet siteleri ve dergisi bulunan Mahmut B. isimli kişinin kendisini dolandırdığını iddia etti. Samut, bu kişinin 25 Nisan 2013 tarihinde Mardan Palace Hotel’de Engelsiz Yaşam Vakfı’nın himayesinde bir yardım gecesi düzenleyeceğini söyleyerek kendisinden sponsorluk adı altında para talep ettiğini söyledi. Kendisinin de vakfa destek olmak için internet sitesinde zaman zaman haberlerini yayınlayan bu kişiye 10 bin lira verdiğini bildiren Samut, bu organizasyonun gerçekleştirilmediğini kaydetti.

Bu olaydan bir süre sonra 2 Ekim 2014 tarihinde de Ankara Sheraton Otel’de LÖSEV’in yardım gecesine sponsor olması için sanığın yine kendisinden talepte bulunduğunu bildiren işadamı Samut, "Benden 7 bin lira talep eden Mahmut B.’ya 1000 lira verdim. 6 bin lira daha verecektim. Ancak Lösemili Çocuklar Vakfı’nın (LÖSEV) bu organizasyondan bilgisinin olmadığını öğrendim. Bunun üzerine paramın iadesini istedim. Ancak bunun üzerine bu kişi benim ve şirketim aleyhine internet sitelerinde asılsız haberler yaptı" dedi.

Bunun üzerine Mahmut B. hakkında Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dolandırıcılık, iftira ve hakaret suçundan dava açıldı. Gözaltına alındıktan sonra serbest kalan Mahmut B., suçlamaları kabul etmedi. Müteahhit Hüseyin Samut’tan aldığı parayı bir hamburgercide buluşup kendisine iade ettiğini ileri süren Mahmut B., dolandırıcılık iddiasıyla kendisinden şikayetçi olanlardan Samut dışındakilerin şikayetlerini de geri aldığını söyledi.

Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 Temmuz’da yapılan karar duruşmasında Mahmut B., ’dolandırıcılık’ suçundan 3 yıl hapis ve adli para cezasına çaptırıldı. ’İftira’ suçundan da 2 yıl hapis cezası veren mahkeme, sanığa takdir indirimi de yapmadı. İki ayrı suçtan toplam 5 yıl hapis cezası veren mahkeme, sanığa ayrıca 6 bin lira da adli para cezası verdi. Mahkeme yargılama masraflarının da sanıktan tahsiline hükmetti.

Hüseyin Samut, sanık hakında tazminat davası açtığını da söyledi.

Haberle ilgili daha fazlası: