GeriGündem İrtica azaldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İrtica azaldı

Abone Olgoogle-news

Başbakan Mesut Yılmaz, Türkiye'de irtica tehlikesinin 1998 yılında Refahyol dönemine nazaran, kıyas kabul etmez biçimde azaldığını söyledi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın Savunma Dergisi'nde yer alan eleştirilerini değerlendiren Başbakan Yılmaz, ‘‘Genelkurmay Başkanımız da, vatandaşlarımız daima müsterih olsunlar, hükümet irticayla mücadele etmektedir’’ dedi. NTV'nin sorularını yanıtlayan Yılmaz, Orgeneral Karadayı'nın yaptığı irtica uyarısını şöyle değerlendirdi:

‘‘Hükümet olarak bizim bu konudaki çalışmalarımız çok uzun bir süreden beri devam ediyor. Bunlardan en ö'nemlisi, irticayla mücadelenin Ankara'dan takibi yerine, mahalli mülki amirler düzeyinde, her ilçede kaymakamların başkanlığında, her ilde valilerin başkanlığında takip ve değerlendirme kurulları oluşturmaktır. Meclis'in bu konuda hükümet tarafından sunulan 13 yasa tasarısını özellikle vergi kanunu gibi, diğer yasalar gibi çalışmalar dolayısıyla, gecikmeli olarak ele aldığı doğrudur. Ama bildiğiniz gibi, Meclis tatile girmeden, son hafta içinde bu yasa tasarılarından 13 tanesi Meclis'te kabul edildi ve yürürlüğe sokuldu. Geri kalan tasarılar da Ekim ayındaki Meclis'in yeni başlayacak olan çalışma, yasama yılında ele alınacaktır.’’

Yılmaz, ‘‘İrtica tehdidinin 1998 yılında 97'ye göre daha arttığı eleştirisine katılıyor musunuz ?’’ sorusu üzerine de, şu yanıtı verdi:

‘‘Bu biraz terörle yapılan mücadeleye benziyor. Tabii ki, mücadele şekli, tedbirleri stratejisi tamamen farklıdır ama orada da devlet adına terörle mücadeleyi yürüten güvenlik güçleri kontrolü ele geçirdikçe, terör örgütünün, münferit, riski düşük olan bazı eylemlere başvurduğu görülüyor. İşte bugünlerde de bazı yerlerde bu tür eylemlerin sayısal olarak fazla olması bir şey ifade etmez. Dolayısıyla, bunların sayısını ele alıp da, nasıl terör tırmanıyor demek yanlışsa, irticai yayınlardaki çaresizlikten kaynaklanan, devlet içinde artık mesafe alamamaktan kaynaklanan bu tür çırpınışları da irtica tehdidinin arttığı yönünde değerlendirmemek lazım.’’

Evinden çıkmadı

Başbakan Mesut Yılmaz, önceki akşam saatlerinde geldiği Bodrum'daki yazlık evinden dün gün boyunca hiç çıkmadı. Hafta sonuna kadar Bodrum'da tatilini sürdürecek olan Yılmaz, günü eşi Berna Yılmaz ve oğlu Hasan'la evinde geçirdi. Yılmaz, Kara Kuvvetleri Kampı Mevkii'ndeki yazlığında havuz başında dinlenirken, Başbakan'ı izlemek üzere Bodrum'a gelen 30'u aşkın gazeteci 40 derece sıcakta bekledi. Yılmazlar'ın evine sabah saatlerinde romörkla su takviyesi yapılırken, Migros'dan alışveriş paketleri geldi.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle