GeriGündem İranlı öğrenciler İngiltere Büyükelçiliği'ni bastı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İranlı öğrenciler İngiltere Büyükelçiliği'ni bastı

İranlı öğrenciler İngiltere Büyükelçiliği'ni bastı
refid:19352257 ilişkili resim dosyası

İran'ın başkenti Tahran'da bir grup öğrenci İngiltere Büyükelçiliği'ne ait iki binayı bastı. Göstericileri dağıtmak isteyen polisle öğrenciler arasında çıkan çatışmada yaralananlar oldu. Altı büyükelçilik çalışanının rehin alındığı ancak güvenli bir şekilde serbest bırakıldığı bildirildi.

Tahran'ın merkezinde bulunan İngiltere Büyükelçiliği binası önünde, öğle saatlerinden itibaren toplanmaya başlayan öğrenciler, daha sonra binanın duvarlarına tırmandı. İngiltere bayrağını indirip yakan göstericiler, yerine İran bayrağı çekti. 

 

Göstericiler, bir süre sonra, şehrin kuzeyinde bulunan İngiltere Büyükelçiliği'ne ait ikinci bir binaya daha saldırdı.

 

İran'ın yarı resmi haber ajansı Mehr, büyükelçilik çalışanlarının binanın arka kapısından kaçtığını duyurdu. Ancak ana bina mı yoksa kuzeydeki bina mı olduğunu belirtmedi.

 

REHİNELER KURTARILDI

Mehr, akşam üzeri geçtiği haberinde, kuzeydeki binada altı büyükelçilik çalışanının rehin alındığını bildirdi. Ancak bu haber, kısa bir süre sonra, herhangi bir açıklama yapılmaksızın, ajansın sitesinden kaldırıldı.

 

Fars haber ajansı, birkaç saat sonra, İran polisinin rehin alınan altı kişinin güvenli bir şekilde serbest bırakılmasını sağlamayı başardığını bildirdi.

 

Ajansın haberinde, "Polis, Kulhak Bahçesi'ndeki İngiltere Büyükelçiliği'nde çalışan altı kişiyi kurtardı" denildi.

  

BÜYÜKELÇİLİK BASKININDAN İLK KARELER

 

"İNGİLTERE'YE ÖLÜM" SLOGANLARI

İran televizyonu büyükelçilik binası önünde eylem yapan bir grup göstericinin binaya taşlar attığı, bir göstericinin de duvardaki Kraliçe İkinci Elizabeth portresini indirdiği görüntüleri yayınladı.

 

Göstericiler, büyükelçilik bahçesindeki ofis binalarına girerek ve içerideki kağıtları camlardan dışarı attı. Ele geçirilen bazı belgelerin yakıldığı da öne sürüldü.

 

BASKIN KAMERALARA BÖYLE YANSIDI / WEB TV

 

Bina çevresinde toplanan yüzlerce gösterici, "İngiltere'ye ölüm" sloganları atarak İngiltere Büyükelçisi'nin ülkeyi derhal terk etmesini talep etti.

 

POLİS MÜDAHALE ETTİ

Güvenlik güçleri, göstericilere müdahale ederek binaların önünü boşalttı. Göstericilere megafonla, "Yürüyüş bitti, dağılın!" çağrısı yapan polisin kuzey binasının kapısını kapatmayı başardı. 

  

Polisle göstericiler arasında çatışma çıktığı, güvenlik güçlerinin kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandığı bildirildi.

 

Fars haber ajansının haberinde, "Güvenlik güçleri büyükelçilikteki öğrencileri dışarı çıkarmaya çalışıyor. Bazı öğrenciler yaralandı. Çatışmalarda güvenlik güçleri arasından da yaralananlar oldu" denildi.

 

Ancak, kısa bir süre sonra, çoğunluğu öğrencilerden oluşan bir grup gösterici, yeniden büyükelçilik binasına girdi. Tahran Valisi de öğrencileri sakinleştirmek için olay yerine geldi.

 

GÖSTERİ SONA ERDİ
Tahran'da öğrencilerin, İngiltere Büyükelçiliği ve büyükelçisi rezidansının bulunduğu yerleşkedeki protestoları sona erdi.

Öğrenciler elçilikten ayrılırken okudukları bildiride, direnişlerinin devam edeceğini ve diplomatik ilişkilerin düşürülmesini yeterli görmediğini ifade ederek, ilişkilerin sona erdirilmesini istediğini belirtti.

Gösteriler yaklaşık 6 saat sürdü. Elçilik binasının bulunduğu alan İran polisi tarafından korumaya alındı.

Tahran Valisi Murteza Temeddün de elçiliğin bulunduğu alana gelerek inceleme yaptı. 

TAHRAN: ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ

İran Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "az sayıda protestocu tarafından" büyükelçiliğe düzenlenen "kabul edilemez" saldırıdan duyulan üzüntü dile getirilirken diplomatların güvenliği için gerekenin yapılacağı belirtildi.

 

Açıklamada, "İlgili birimler derhal gerekli önlemleri alacak ve meseleyle ilgilenecektir" denildi.

 

Reuters'a konuşan İranlı bir yetkili ise büyükelçilik saldırısında Tahran hükümetinin kesinlikle bir rolü olmadığını söyledi.

 

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, "Bu organize bir hareket değildi. Devletimizin bu olayda hiçbir rolü yoktur. Bu planlı bir hareket değildir" dedi.

 

LONDRA: ÇOK ÖFKELİYİZ

İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise saldırıya tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Bu durumdan dolayı fazlasıyla öfkeliyiz. Bu saldırı kesinlikle kabul edilemez, kınıyoruz" denildi.  

 

Açıklamada, İran hükümetinin Viyana Sözleşmesi gereğince ülkedeki diplomatları ve büyükelçilikleri korumakla yükümlü olduğu da vurgulanarak, "Kendilerinden acilen harekete geçerek durumu kontrol altına almaları ve çalışanlarımızın emniyetini ve mülkümüzün güvenliğini sağlamalarını bekliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

 

Fransa ve Rusya da İngiltere Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırıyı kınadı.

 

YAPTIRIM KARARINA KARŞI BÜYÜKELÇİ HAMLESİ

İngiltere'nin, 14 Kasım'da ABD ve Kanada'yla birlikte İran'ın nükleer programının gelişimini önlemek amacıyla yeni bir yaptırım paketi uygulama kararı almasıyla Tahran, Londra'yla diplomatik ilişkilerin seviyesinin düşürülmesi ve ülkedeki İngiltere Büyükelçisi Dominick Chilcott'un sınırdışı edilmesi için harekete geçmişti.

 

Hafta sonu mecliste yapılan oylamada ilişkilerin seviyesinin düşürülmesi kabul edildi. Dün de Anayasayı Koruma Konseyi, bu teklifi onayladı. Bu doğrultuda büyükelçinin iki hafta içinde İran'ı terk etmesi öngörülüyordu.

  

"YENİDEN 1979 OLUR"

İranlı bir milletvekili, yasanın kabul edilmesinin ardından İngiltere’yi tehdit eden açıklamalarda bulunmuş ve “Londra'nın İran’ı karalayan tavrı devam etmesi halinde 1979’da yaşanan ABD elçiliği baskınının aynısıyla karşı karşıya kalabileceğini” söylemişti.


İslam Devrimi'nin yaşandığı 1979 yılında, İranlı öğrenciler ABD Büyükelçiliği'ni basarak elçilik çalışanlarını 444 gün esir almıştı. ABD, o tarihten bu yana Tahran'da temsilcilik bulundurmuyor.

 

İranlı öğrenciler İngiltere Büyükelçiliğini bastı

İranlı öğrenciler 1979'da ABD elçiliğini böyle basmıştı.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False