GeriGündem Irak, kuzeye yığınak yapıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak, kuzeye yığınak yapıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta sürdürdüğü Şafak Harekâtı'nda, Mehmetçik Zap Kampı'nın bulunduğu bölgeyi denetimi altına aldıktan sonra, İran'a doğru kaçmaya çalışan teröristlere karşı hava desteğiyle çevirme operasyonu başlattı. İran sınırına doğru yoğunlaştırılan harekâtta stratejik öneme sahip Hac Ümran bölgesindeki peşmergelere, PKK'lıların saldırması üzerine, askeri birlikler, savaş uçakları desteğinde operasyon başlattı. Teröristler İran'a kaçmaya çalışırken, Revanduz ve Diana yakınlarındaki dağlık kesimin karış karış tarandığı bildirildi.

Zaho'dan Sersing, Amadiya, Batufa üzerinden hava desteğinde, PKK'nın karargâh olarak kullandığı Zap'a 3 ay sonra yeniden giren Mehmetçik, çok sayıda silah, mühimmat, kış için stoklanmak istenen çok miktarda gıda maddesi ile örgütsel doküman ele geçirdi. Mehmetçik ile birlikte operasyonu sürdüren Mesut Barzani'ye bağlı Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP), operasyonların, Berwari, Metina, Keşan, Çiyayisipi, Kanireş, Kanibefır, Yekmal, Banke, Birzane, Deri, Şerani, Çeli, Moli, Reşki, Banki, Bapire ve Kanibala bölgelerinde sürdürdüğünü; örgütün silah ve erzak depolarının imha edildiğini bildirdi. Sideka Kasabası yakınındaki Koler Köyü'ne saldırmak isteyen bir grup PKK'lı terörist, peşmergeler tarafından engellenirken, çıkan çatışmada 6 terörist ölü ele geçirildi.

ÜÇ KOLDAN KUŞATILDILAR

IKDP'nin Sesi Radyosu, harekâtın başlatıldığı günden bu yana 9 gün içersinde 450 teröristin öldürüldüğünü iddia etti. Üç koldan kuşatılan PKK'lıların çemberden kaçmaması için Türkiye sınır şeridindeki Derkar-Batufa, Begova, Kanimasi ile Batufa-Bamerni, Sersing, Amediya, Barzan bölgesi ve Zaho-Duhok, Akra bölgelerinde kontrol noktaları oluşturuldu. Zaho-Duhok karayolu kenarında da zırhlı birliklerin konuşlandığı ve mevziler kazıldığı belirtildi. Bu arada Suriye'den sonra Bağdat yönetimi de ülkenin kuzeyine yönelik askeri yığınak yapmaya başladı.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False