GeriGündem ‘Irak bölünmesin’ mutabakatı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Irak bölünmesin’ mutabakatı

‘Irak bölünmesin’ mutabakatı
refid:22438036 ilişkili resim dosyası

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin yürüttüğü politikaya ortak tepki gösterdi.

Davutoğlu ve Barzani, Maliki’nin politikalarından duyulan rahatsızlığı, “Irak bölünmemeli. Bu hem Irak’ın geleceği açısından, hem de bölge açısından büyük tehlikelerin ortaya çıkmasına neden olur” görüşünde mutabakata vardı. Dünya Ekonomik Forumu’na katılmak üzere Davos’a giden Davutoğlu ve Barzani önceki akşam bir araya geldi. Görüşmede terörle mücadelede işbirliği konusunun yanı sıra Irak ve Suriye’de yaşanan gelişmeler ele alındı. Davutoğlu, Barzani’ye, “Irak’ın bütünlüğüne, refah ve istikrarına büyük önem veriyoruz. Türkiye, Irak’ta etnik ve dini temele dayanmayan bir politika izlemektedir. Bu prensibi benimseyerek hareket eden tüm Iraklı siyasilerle diyaloğumuz sürecektir” mesajı verdi.

PYD uyarısı

Görüşmede Suriye’de PKK’nın uzantısı olan PYD’nin tutumu da konuşuldu.  Davutoğlu, “PYD rejimle arasına mesafe koymalı. Türkiye’de terör örgütünün silahsızlanması söz konusuysa, diğer ülkelerdeki gelişmeleri de etkileyecektir. Suriye’deki Kürt gruplar, Suriye muhalefeti ile ilişkilerini geliştirmeli”  dedi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False