GeriGündem Bursluluk sınav sonuçları giriş ekranı! 2018 İOKBS bursluluk sonuçları ve taban puanları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bursluluk sınav sonuçları giriş ekranı! 2018 İOKBS bursluluk sonuçları ve taban puanları

Bursluluk sınav sonuçları giriş ekranı! 2018 İOKBS bursluluk sonuçları ve taban puanları
Abone Olgoogle-news

Bursluluk sınav sonuçları, MEB'in yayımladığı giriş ekranı aracılığıyla kolayca sorgulanabiliyor. Öğretmen çocuğu, kanunlarla özel hak tanınan öğrenciler, ailesinin oturduğu yerde okul olmayanların farklı kontenjanlarda değerlendirildiği bursluluk (İOKBS) sınav sonuçları, bakanlık tarafından yayımlandı. Peki, bursluluk sınav sonuçları nereden sorgulanabilecek? İşte, taban puanlar ve detaylı bilgiler

Binlerce öğrencinin burs kazanma ümidiyle girdiği İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) sonuçları günler öncesinden de duyurulduğu gibi 18 Temmuz'da açıklandı. Eski adıyla PYBS olarak da bilinen bursluluk sınavının sonuçları ardından taban ve tavan puanlar da paylaşıldı. İşte, bursluluk sınavı sonuçlarına öğrenmenin yolu ve İOKBS taban puanlarına yönelik bilgiler!

BURSLULUK SINAVINDA TABAN PUAN BİLGİLERİ

2018 yılının bursluluk sınavı sonuçları, sınavı yurt genelinde uygulayan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 18 Temmuz tarihinde erişime açıldı. Bu yıl, özel durumu olmayan öğrencilerin minimum 433 puan ile almaya hak kazandığı bursluluk ücreti, diğer özel durumlardan sınava dahil olan öğrenciler içinse 353 puana kadar indi. Peki, yeni adıyla İOKBS olarak da anılan bursluluk sınavı sonuçları nereden ve nasıl öğrenilecek?İşte, 2018 İOKBS sonuçları ve taban puan bilgileri

Bursluluk sınav sonuçları giriş ekranı 2018 İOKBS bursluluk sonuçları ve taban puanları

İOKBS SONUÇLARI

Öğrencilerin merakla beklediği 2018 bursluluk sınavı sonuçları MEB tarafından açıklandı. Adayların merakla beklediği bursluluk sınavı sonuçları şu an MEB'in resmi adreslerinden sorgulanabiliyor. Bursluluk sınav sonucunu öğrenmek için sorgulama sayfasının linkini haberimizden bulabilirsiniz.

MEB, bursluluk sınavı sonuçlarını beklendiği gibi 18 Temmuz'da açıkladı. Sonuçlar "http://www.meb.gov.tr" ve "http://odsgm.meb.gov.tr" internet adreslerinden öğrenilebilecek. Okul müdürlükleri öğrenci velisinin istemesi hâlinde "Sınav Sonuç Belgesi"ni elektronik ortamdan alıp, onayladıktan sonra mühürleyerek öğrenci velisi ya da öğrenciye imza karşılığı verecektir.

İOKBS SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ NASIL YAPILDI?

Sınava katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre hesaplandı. Buna göre, işlemler şu şekilde gerçekleştirildi:

a. Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucu tarafından okutulur.

b. İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

c. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır.

ç. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

d. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.

e. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

f. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

ğ. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

h. Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdında hiç işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacağı gibi herhangi bir kontenjandan yerleştirme veya bursluluk hakkından da yararlanamayacaklardır.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle