Intihardan zirveye

Bir yıl önce intihara kalkışan 15 yaşındaki Hülya Argüz, Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu'nun kitabı ile yaşama yeniden sarıldı ve bu yıl Fen Liseleri Sınavı'nda Türkiye 7'ncisi, İzmir 3'üncüsü oldu.

İyi düşün doğru karar ver

İşte Hülya'nın yaşama bakışını değiştiren Doğan Cüceloğlu'nun kitabından, bazı düşünürlerin ve yazarın yön veren açıklamaları:

Yaptığımız şeyler için pişmanlık zamanla geçer, ne var ki, yapamadığımız şeylere pişmanlığın çaresi yoktur.

Akıl kendi başına cenneti cehennem, cehennemi cennet yapabilir.

İki şekilde yaşamımızı denetlemeye başlarız. Birincisi, söz veririz ve verdiğimiz sözü tutarız. İkincisi, bir hedef seçeriz ve hedefe ulaşmak için uğraşmaya başlarız. Bu gelişmiş insan paradigmasına geçmenin ilk adımlarıdır.

Hızlı yaşamanın ötesinde hayatın bir anlamı olmalı.

Düşünüyorum, o halde varım.

Bir insanın tecrübesini, başından ne geçtiği değil, başından geçenlerden nasıl yararlandığı gösterir.

Büyük insan, dinlemesini bilendir.

Yaşama arzusunu yitirip, okuduğu bir kitapla hayata yeniden dört elle sarılan Hülya Argüz'ün hikáyesi şöyle: Almanya doğumlu Hülya, annesi Keziban ile babası Yaşan Argüz'ün ayrılması ile hayatındaki ilk şoku yaşadı. Babasıyla İzmir'e yerleşen Hülya, ilkokulu Balçova'da tamamlayıp, girdiği sınavda başarılı olarak 60. Yıl Anadolu Lisesi orta bölümüne kaydoldu. Babaannesi Mihrişah Argüz ile yaşayan Hülya, annesi ve babasının başkalarıyla evlenmesinden daha da etkilendi. Bir yandan kültür şoku, bir yandan anne-baba şefkatinin eksikliğini yaşayan genç kız, geçen yıl Anneler Günü'nde, anne ve babasına ‘‘Mezarıma gelmeyin’’ diye not bırakarak okulunun üçüncü katından atladı.

Kırılmadık yeri kalmadı

Neredeyse kırılmadık kemiği kalmayan Hülya, aylar süren tedavinin ardından eylülde ilköğretim son sınıfa koltuk değneğiyle başladı. Öğretmenleri ve akrabalarının büyük destek verdiği genç kızın yaşama yeniden asılmasını sağlayan ise bir kitap oldu. Hasta yatağında yatarken ünlü psikolog Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu'nun ‘‘İyi düşün, doğru karar ver’’ adlı kitabını okuyan Hülya, hayata yepyeni bir pencereden bakmayı başardı, derslerine sıkı sıkıya sarıldı. Genç kız, bu yıl Fen Liseleri Sınavı'nda Türkiye 7'ncisi, İzmir 3'üncüsü olarak İzmir Fen Lisesi'ne girdi. Bir yıl önce intiharı nedeniyle evine giden gazeteciler, bir yıl sonra bu kez Hülya'nın büyük başarı sevincini haber yaptılar.

Yaşama döndüren kitap

Geçmişteki kötü günleri artık unuttuğunu ve gördüğü destekle yaşam felsefesini değiştirdiğini söyleyen Hülya, ‘‘Bir anlık hata ileride tüm yaşama mal olabilir. Ben umutsuzluğa düşüp en kolay yolu seçmiştim. Ama mücadeleci olma kararım beni bu noktaya taşıdı’’ dedi. Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu'nun kitabının kendisi için dönüm noktası olduğuna dikkati çeken Hülya, ‘‘Bu kitap benim yaşamımda önemli bir etki yarattı. Yaşamam, zorluklara karşı mücadele etmem gerektiğini, başımdan geçen olaylardan ders alıp ileriye dönük daha güzel şeyler yapabileceğimi anladım. Olumsuz şeylere takılıp kalmak yerine hayatın güzelliklerini görmeyi, zorluklara direnmeyi öğrendim. İşte o anda İzmir Fen Lisesi'ne girmeyi aklıma koydum. Bunu başardığım için mutluyum’’ diye konuştu.

Hedefi ODTÜ'yü kazanmak

Yaşıtlarına, mağlup olmaları halinde bile mücadeleyi bırakmama çağrısında bulunan genç öğrenci, 100 sorudan 98'ini yaptığını, ilk 50'ye girmeyi beklerken toplamda Türkiye 7'ncisi, fen ağırlıklı puanda ise Türkiye 9'uncusu olduğunu öğrenince kendisi gibi başarıda payı olan aile bireylerinin, öğretmenlerinin ve arkadaşlarının da sevince boğulduğunu söyledi. Matematiğe büyük ilgi duyduğunu söyleyen Hülya, bundan sonraki hedefinin ODTÜ Matematik Bölümü'ne girmek ve akademik çalışma yapmak olduğunu belirtti.

Haberle ilgili daha fazlası: