GeriGündem İntihar olaylarında ürkütücü artış
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İntihar olaylarında ürkütücü artışEkonomik sorunlara dayalı gelecek kaygısı ve umutların tüketilmesinin intihar olaylarının en önemli nedeni olduğu belirtildi.

Bugün, Niğde'nin Ulukışla İlçesi'nde 17 yaşında bir genç kız, Erzurum'un Çat İlçesi'ne bağlı Sarıkaya Köyü'nde yaşayan Nazlı Polat (47), Manisa'nın Turgutlu İlçesi'nde 2 çocuk annesi Ayşe Çelik (21), Ordu'da Enver Önkol (46), Samsun'un Çarşamba İlçesi'nde Dursun Karaca (56), Eskişehir'de yeni evli Mavi Baloğlu (24) ile Balıkesir'in Edremit İlçesi'ne bağlı Ortaoba Köyü'nde yeni evlenen damat, girdikleri bunalım sonucu yaşamlarına son verdi.

Son dönemde intihar olaylarında görülen artışı değerlendiren Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ünal, son zamanlardaki saldırganlık olaylarına da dikkati çekerek, ekonomik sorunlara dayalı gelecek kaygısının intiharların en önemli nedenlerinden olduğunu bildirdi.

İntiharların zayıf iradeli ve güçsüz insanların başvurdukları yol olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ünal, şöyle konuştu:

TOPLUMUN MORALİ YÜKSELTİLMELİ

''En kötü koşullarda dahi her sorunun bir çıkış yolu bulunacağı unutulmamalıdır. Aksi takdirde umutlar biter ve umudun bittiği yerde yapılacak hiçbir şey kalmaz. Bu nedenle umutlar taze tutulmalı ve ülkeyi yönetenler toplum moralini yükseltecek önlemleri almalıdır.''

Prof. Dr. Ünal, intihar olaylarının televizyon ve yazılı basında abartılı ve dramatik bir şekilde yer almaması gerektiğini vurgulayarak, ''Her intihar, kişi kendini dahi öldürmüş olsa bir cinayettir. Yaşama hakkı doğuştan kazanılmış bir haktır ve buna son verme tüm dinlerde ve kültürlerde yasaklanmıştır'' şeklinde konuştu.

YAZ AYLARININ ETKİSİ

Prof. Dr. Ünal, yaz aylarına girerken doğanın canlanması ile birlikte ruhsal durumlarda da çalkantı olabildiğini ve bu nedenle bu mevsimlerde intihar olaylarına özellikle de gençlerde daha sık rastlandığını ifade ederek, şöyle konuştu:

''İntiharları tetikleyen bir başka faktör ise toplumumuzdaki silahlanma sevdasıdır. İngiltere'de polis memurları dahi silah taşımazken, ülkemizde en üst düzey yöneticiden en alt kademedeki çalışana kadar herkes silah taşıyor. Kişi bunalıma girdiğinde ise ölüme karar verince intihar için kendisine en yakın olan materyali seçiyor.

Bırakın tabanca taşımayı av tüfeğinin bile taşınmasına müsaade edilmemelidir. Genelde avlanmak için alınan av tüfeklerinin de intiharlarda kullanıldığını görüyoruz. Ayrıca, avlanma da ayrı bir tartışma konusudur. Bu ya tamamen yasaklanmalı ya da kısıtlama getirilmelidir. İsteyen herkese de gerekçe ne olursa olsun silah taşıma ruhsatı verilmemelidir.'' (aa)

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False