İnternetten krediye ilgi yüksek

Türkiye'de yaklaşık iki yıl önce “Kredix.net” tarafından başlatılan “internet üzerinden bir günde kredi” uygulamasından bugüne kadar 200 bin kişinin yararlandığı bildirildi.

Haberin Devamı

Kredix.net Yönetim Kurulu Başkanı Fazıl Taboğlu, ABD'de yılda 150 milyar dolarlık konut kredisi verilen sistemi 2005 yılının ekim ayından bu yana Türkiye'de uyguladıklarını anımsattı.

Halen Yapı Kredi, Finansbank, Fortisbank, Garanti Bankası ve Anadolubank ile sözleşmelerinin olduğunu belirten Taboğlu, sitelerine giren bir kişinin, internet üzerinden kendine uygun krediyi seçip, başvuru yaparak formu doldurduğunu, ardından doğrudan bankaya giderek kredisini alabildiğini ifade etti.

Taboğlu, siteye giren tüketicinin, kendileriyle sözleşme imzalayan bankaların kredi seçeneklerini karşılaştırarak ne kadar komisyon ödeyeceğini, ne kadar sigorta masrafı kesileceğini öğrenebildiğini ifade ederek, tüm bunları değerlendirmesinin ardından tüketicinin kendisine en uygun olan bankayla işlem yaptığını ve bir günde kredi alabildiklerini bildirdi.

Haberin Devamı

İki yıllık süre içerisinde sitelerini 2 milyon kişinin ziyaret ettiğini belirten Taboğlu, “Ayda ortalama 10 bin kişiyi bankalara yönlendirdik. Bugünü kadar sistem sayesinde 200 bin tüketiciye kredi kullandırdık” dedi.

KREDİ BROKERLİĞİ

Kredix.net'te tüketicilerin işlemlerini ücretsiz yaptıklarını söyleyen Taboğlu, sisteme entegre olmak isteyen banka ve iş yerlerinden ücret alınmadığını, site olarak sadece bankalardan, yapılan işlem üzerinden komisyon aldıklarını belirtti.
Taboğlu, yaptıklarının “Kredi Brokerliği” olduğunu ve sistemin tüketici kredilerinin geliştiği ABD ve Japonya'nın yanı sıra Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde çok önemli bir sektör haline geldiğini bildirdi.

Özellikle tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi ve haklarının savunulması açısından önemli bir sistem olduğunu anlatan Taboğlu, ABD'de toplam kredilerin yüzde 5'inin bu tür siteler üzerinden verildiğini kaydetti.

Taboğlu, Türkiye'de bu sistemi şu an tek kendilerinin uyguladığını ifade ederek, “Uygulamanın yasal statüye kavuşturulması için BDDK'ya başvuru yaptık. BDDK'da, konuyu Bankalar Birliği'ne ileterek buradan gelecek görüşü bekliyor” dedi.

Sistemin sağlıklı altyapıya kavuşturulmasının tüketiciler açısından oldukça yararlı olacağını bankacılık sektöründe de verimliliği artıracağını ifade eden Taboğlu, sistemin yasal statüye kavuşmasının sektörün önünü açacağını da söyledi.

Haberle ilgili daha fazlası: