İnternet sitesine yazdığı yorum başına dert açtı

Güncelleme Tarihi:

İnternet sitesine yazdığı yorum başına dert açtı
Oluşturulma Tarihi: Nisan 11, 2010 11:43

Antalya'da emlakçılık yapan 48 yaşındaki Hasan Aydemir hakkında, bir internet sitesindeki habere yazdığı yorumda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e hakaret ettiği gerekçesiyle 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Aydemir, 6 Ekim 2008 tarihinde bir internet sitesinde yayınlanan ‘Gül Newsweek'e konuştu' başlıklı habere kendi ismiyle yorum yaptı. Aydemir, yorumunda Cumhurbaşkanı Gül için “İşlerine geldi mi laiklik, cumhuriyet onlardan sorulur, işlerine gelmedi mi ulemaya sorar” dedi ve bazı yakıştırmalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nce oluşturulan birim tarafından bu yorumun IP numarası ile telefona bağlı olarak yapıldığı belirlendi. Bunun üzerine Hasan Aydemir hakkında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Savcılık tarafından Aydemir'in bürosuna yapılan baskında suç unsuruna rastlanmadı. El konulan bilgisayarında ise Cumhurbaşkanına hakaret içeren herhangi yayın veya doküman bulunamadı. Aydemir, ifadesinde yorumu kendisinin yazdığını belirterek, “Sitede çıkan habere yorum yaptım. Amacım hakaret etmek değildi” dedi.

Adalet Bakanlığı'nın oluru ile hazırlanan iddianamede Hasan Aydemir'in TCK 299'uncu maddesi gereğince 1- 4 yıl hapis cezası istemiyle yargılanması istendi. Emlakçı Aydemir'in yargılanmasına önümüzdeki günlerde Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlanacak.

Cumhurbaşkanı Gül, Newsweek muhabiriyle yaptığı söyleşide Rusya- Gürcistan krizi, ABD- İran ilişkileri, Irak, ekonomi, türban yasağı ve laiklik gibi konulara değinmiş, bu röportaj 13 Ekim 2008 tarihinde piyasaya çıkan dergide yer almıştı.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!