GeriGündem İngiltere hükümeti sanal saldırıya karşı alarma geçti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere hükümeti sanal saldırıya karşı alarma geçti

İngiltere hükümeti sanal saldırıya karşı alarma geçti
refid:16530367 ilişkili resim dosyası

Tecavüz suçlamasıyla tutuklanan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, Londra'daki Westminster Asliye Hukuk Mahkemesi'ne getirildi. Foto muhabirleri, Assange'ın tek bir karesini yakalamak için birbiriyle yarışırken, 'Bay Sızıntı'nın tutuklanmasına gösterilen tepki de hızla büyüyor. Protestoların bir kitle hareketine dönüşmesiyle internet genelinde bir ayaklanma yaşanacağına inanan İngiltere ise hükümet kurumlarına yönelik ağır saldırılara karşı alarma geçti.

 

Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor  

 

Ulusal güvenlik danışmanı Sör Peter Ricketts’ın bakanlıkları geçtiğimiz gafta MasterCard ve PayPal’ın sitelerini hedef alan “hacktivist”lere karşı uyarmasının ardından, devlet kurumlarına ait internet sitelerinin özellikle de ödemeler ve vergilerle ilgili olan sitelerin sunucularına ekstra güvenlik önlemleri getirildi.

 

Başbakanlık yetkilileri bir haftadır tutuklu durumda bulunan Assange’ın bugünkü duruşması için hazırlandıklarını doğruladı. Hacker’ların duruşmayı bir bahane olarak kullanarak dikkatlerini Gümrük Bakanlığı gibi kurumların sitelerine odaklayabileceğinden endişe ediliyor. İnternet kolektifi Anonymous’ın üyeleri, eğer Assange’ın İsveç’e iadesi söz konusu olursa İngiltere hedeflerine saldıracaklarını daha önceden açıklamıştı.

 

GAWKER SALDIRISI, WIKILEAKS BAĞLANTILI MI?

Anonymous gibi grupların internet sitelerini felç etme becerisi dün dedikodu sitesi Gawker’ın 1.3 milyon kullanıcısının şifrelerini çalıp internette yayımlamasıyla bir kez daha ortaya çıktı. Kendilerini Gnosis olarak tanımlayan grubun saldırıyı düzenlemekteki motivasyonu tam olarak anlaşılamadı ancak Gawker’da daha önce Assange’ı ve Anonymous’ın köklerinin bulunduğu 4chan isimli forumu eleştiren yazılar yayınlanmıştı. Saldırının hemen ardından Gawker’ın Twitter hesapları da hack’lendi ve Wikileaks’i destekleyen mesajlar gönderildi.

 

Dünyanın en büyük internet üzerinden perakende satış şirketi Amazon’dan dün yapılan açıklamada Avrupa uzantılı sitelerinin Pazar gecesi bir süreliğine erişilemez durumda olmasının nedeninin bir “donanım problemi” olduğu belirtildi. Amazon, Anonymous’un Wikileaks’le birlikte yürüttüğü operasyonlarına son veren şirketler üzerine düzenlediği İntikam Operasyonu’nun hedeflerinden biriydi.

 

Assange’ın destekçilerinin öfkesi Wikileaks’in kurucusunun İngiliz avukatının dün Virginia’da Assange hakkında gizli bir mahkeme toplandığı yönündeki açıklamalarıyla daha da artacak gibi görünüyor.

 

"BU BİR BİLGİ SAVAŞI"

Dün internette yayımlanan bir mesajda, Anonymous’ın üyelerinden biri Amazon’a saldırı planlarını teyit etti. Öte yandan diğer hacker’lar insanların yılbaşı alışverişi yaptığı bir dönemde böyle bir saldırı düzenlemenin faydadan çok zarar getireceği görüşünde. Amazon saldırısını teyit eden hacker ayrıca devletlere saldırmaya hazır olduklarını da belirtti: “Bu kesinlikle bir bilgi savaşı ve ardında yatan temel prensip şu: Bilgi özgürdür. Hükümetler bilgiyi kendilerine saklamaya çalışır, Wikileaks bu saklanan bilgileri kamuoyuyla paylaşır ve savaş çıkar.”

 

İnternet aktivistleri daha önce Assange hakkında tecavüz suçlamalarında bulunan İsveç Savcılığı’nın sitesini hedef almıştı. Londra hükümeti yetkilileri veri tabanlarını hack’leme girişimi ya da DDoS saldırısı şeklinde bir saldırı konusunda uyarı yaptı.

 

İNGİLTERE HALA ESKİ TEKNOLOJİ KULLANIYOR

IT uzmanları İngiltere devletinin saldırılar konusunda özellikle hassas bir durumda olduğunu çünkü birçok bilgisayarın hala hacker’lar konusunda büyük risk taşıyan Internet Explorer’ın eski sürümlerini kullandığını ifade etti. Koalisyon hükümeti maliyetlerin yüksek olması gerekçesiyle programların güncellenmesine karşı çıkmıştı.

 

Başbakanlık’tan dün gece yapılan açıklamada Wikileaks bağlantılı saldırıyla ilgili hazırlıkların Çalışma ve Emeklilik Bakanlığı gibi bireylerin özel bilgilerini toplayan kurumlar üzerine odaklandığı ifade edildi. David Cameron’ın sözcüsü, “Önceliğimiz bireylere ait bilgilerin toplandığı internet siteleri olacak” dedi.

 

Independent'ta yayımlanan "'Prepare for all-out cyber war'" başlıklı haberden derlenmiştir.

 

Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

Planet'i Twitter'da takip etmek için:
http://twitter.com/HurriyetPlanet

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False