İngiliz vekiller Suriye'ye müdahaleye 'hayır' dedi

İngiliz vekiller Suriyeye müdahaleye hayır dedi

İngiliz hükümetinin Suriye'ye askeri müdahaleyle ilgili önergesi, Avam Kamarası'nda yapılan oylamada kabul edilmedi.

Haberin Devamı

İngiltere'de parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası, "Suriye'ye askeri müdahaleyi de kapsayabilecek güçlü bir insani tepkinin verilmesi gerektiği" yönündeki hükümet önergesini, 272'ye karşı 285 oyla reddetti.

İngiliz vekiller Suriyeye müdahaleye hayır dedi

İngiltere Başbakanı David Cameron, oylamanın ardından, “Parlamentonun müdahale istemediği açık. Buna göre hareket edeceğiz” diye konuştu.

BM silah denetçilerinin raporunun beklenmesi isteyen muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Ed Miliband ise Cameron'dan başka bir oylamaya kadar İngiltere'nin olası bir askeri müdahaleye dahil olmaması konusunda güvence istedi. Başbakan Cameron da "Bu güvenceyi verebilirim" yanıtını verdi.

Oylama öncesi yapılan oturumda konuşan Cameron, “Saldırının arkasında rejimin olduğuna inanıyorum ama yüzde 100 bir katiyet yok” demişti. Cameron milletvekillerinden gelen “Irak’tan ders al” çağrıları üzerine mecliste oylama yapma kararı almıştı.

SAVUNMA BAKANI: İNGİLTERE MÜDAHALE ETMEYECEK
İngiltere Savunma Bakanı Philip Hammond, önergenin reddedilmesinin ardından katıldığı BBC Newsnight programında, "Bu oylamanın ardından İngiltere'nin Suriye'ye yönelik askeri müdahalesi olmayacak mı" sorusuna, "Evet doğru" yanıtını verdi.

Haberin Devamı

Parlamentonunun askeri müdahaleye karşı çıktığını ve bunun dikkate alınması gerektiğini belirten Hammond, kişisel olarak ise sonucun kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi. Hammond, kimyasal silah kullanımına tepki verilmesi gerektiğine inandığını belirtti.

Haberle ilgili daha fazlası: