GeriGündem İngiliz turistler gözünü Türkiye'den İspanya'ya çevirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiliz turistler gözünü Türkiye'den İspanya'ya çevirdi

İngiliz turistler gözünü Türkiye'den İspanya'ya çevirdi
refid:14180209-spot ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

2008’den beri euro bölgesindeki tatil bölgelerinden çekilerek Türkiye’ye akın eden İngiliz turistlerin, ekonomik krizdeki İspanya’nın büyük fiyat kırması üzerine Türkiye’yi bırakıp İspanya’ya yönelmesi bekleniyor.

İngiliz Daily Mirror gazetesinin haberine göre, sterlinin euro karşısında değer yitirmesinden sonra pahalı gelen euro bölgesinden çekilerek, son iki yılda fiyatların çok daha ucuz olduğu Türkiye’ye yönelen İngiliz tatilciler, şimdi de İspanya'nın sunduğu cazip fırsatları değerlendiyor.

Gazeteye göre, bu yıl ekonomik krizdeki İspanyol tatil merkezlerinin dörtte bire yakın fiyat kırması, İngiliz turistlerin, hem daha yakın hem de daha ucuz hale gelen İspanya'ya yönelmesine neden oluyor.

Euro karşısında 2008'in sonlarında değer kaybetmeye başlayarak 1.5 euro seviyesinden gerilemeye başlayan İngiliz sterlini şu anda 1.1 euro seviyesinde bulunuyor.

EURO BÖLGESİNİN EN HESAPLISI
Daily Mirror’ın iddiasına göre, fiyat kıran İspanya’da yiyecek ve içecek fiyatları Türkiye’den daha ucuz hale gelirken, euro bölgesinde en hesaplı tatilin yeni adresi oldu.

İngiliz Royal Mail şirketinin seyahat hizmetleri birimi Başkanı Sarah Munro konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "İspanya'da fiyatlar geçen sene ile kıyaslandığında yüzde 24 daha ucuz ve bu ülke şu anda euro bölgesinin en ucuz" dedi.

Munro, Türkiye'ye giden turistlerin seyyar satıcılarla yaşadığı tartışmaların da, İngilizlerin daha sıcak kanlı bir tatil havası sunan İspanya'ya yönelmelerinde etkili olduğunu savundu.

2008’DE TERCİHLERİ TÜRKİYE OLMUŞTU
Bununla birlikte Türkiye ucuz tatil fırsatları nedeniyle İngilizlerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında bulunuyordu. Türkiye, 2008 yılında İngiliz turistlerin en çok tercih ettiği ülke olmuştu.

Turizm Bakanlığı'nın yayınladığı 2009'un ilk dokuz aylık sonuçlarına göre de İngilizler, Alman ve Ruslardan sonra Türkiye'yi en çok ziyaret eden millet oldu. Bu dönemde turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.47 artışla 21 milyon 830 bine çıkarken, İngilizlerin sayısı bu miktarın yüzde 9.50'si oldu.

Türkiye’ye 2008 yılı içinde gelen yabancı turist sayısı 24.9 milyon olarak kaydedilmiş ve bu yıl toplam turizm geliri 2007’ye göre yüzde 18.7 artışla 21.9 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle