İncirlik sürprizi

Güncelleme Tarihi:

İncirlik sürprizi
Oluşturulma Tarihi: Aralık 06, 2016 23:50

Amerikan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İncirlik Üssü’nde bir araya gelirken, bu bir ayda ikinci görüşme oldu. Görüşmede Akar, terör örgütü PYD/PKK’ın Suriye ve Irak’ta mezhepsel ve etnik çatışmayı daha da körükleyecek şekilde demografik yapıyı bozucu faaliyetlerine ve PYD’ye verilen silahların Türkiye’de terör eylemlerinde kullanılmasına dikkat çekti.

Haberin Devamı

GenelkurmayBaşkanı Orgeneral Hulusi Akar, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile bir ay içinde ikinci kez görüştü. Önceki günkü görüşmenin adresi bu kez Ankara yerine Adana İncirlik’teki 10. Tanker Üssü oldu. Görüşmeyi, Genelkurmay Başkanlığı dün kısa bir açıklama ile duyurdu. Dunford geçen 6 Kasım’da Ankara’ya gelerek Akar’la görüşmüştü.

Dunford’ın İncirlik Üssü’nde konuşlu ABD askerlerinin yaklaşan Noel’ini kutlamak için bölgeye geldiği bildirildi. Edinilen bilgiye göre, iki komutanın görüşmesinde ağırlıklı olarak Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmeler ele alındı. Akar, Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması ile terörizmle ortak mücadelenin önemine vurgu yaptı.

HAVA DESTEĞİ TALEBİ

Akar, bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü Fırat Kalkanı Harekâtı ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi. TSK destekli Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) DEAŞ’ın Suriye’deki Rakka’dan sonraki ikinci önemli merkezi olan El Bab’ı kuşatmasında gelinen aşamayı da anlatan Akar, DEAŞ’ı bölgeden çıkarmada ortak mücadelenin önemine dikkat çekti. Akar, bu kapsamda koalisyon güçlerinden El Bab harekâtına havadan destek beklenildiği mesajını ABD’li muhatabına iletti.

Haberin Devamı

PYD HÂLÂ MENBİÇ’TE

Akar, terör örgütü PKK/PYD’niın Suriye ve Irak’ta mezhepsel ve etnik çatışmayı daha da körükleyecek şekilde demografik yapıyı bozucu faaliyetlerine ve PYD’ye verilen silahların Türkiye’de terör eylemlerinde kullanılmasına dikkat çekti. Menbiç’te PYD varlığının devam ettiğini, Türkiye sınırına yakın bölgelerde tahrik edici tutum takındığını vurgulayan Akar, Türkiye’nin Telafer ve Sincar’daki hassasiyetlerini aktararak, buralardaki gelişmelerin de yakından izlendiğini söyledi.

Orgeneral Akar, Adana ziyaretine eşlik eden Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak’la birlikte İncirlik’teki 10. Tanker Üs Komutanlığı ve 6’ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı’nda birlikleri de denetledi. Akar, Adana Valiliği’ni de ziyaret etti.

HALEP’İ DE KONUŞTULAR

Halep’te yaşananların da ele alındığı görüşmede Akar, Dunford’a Türkiye tarafına doğru yoğun bir göç durumunda, ilk etapta insanların Fırat Kalkanı ile DEAŞ’tan temizlenmiş bölgede karşılanmasının planlandığını belirtti. İki komutan Musul operasyonunu da görüştü.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!