GeriGündem İnce erkek sesine tek seansta çözüm
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnce erkek sesine tek seansta çözüm

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Gürsel Dursun, sesi kalınlaşmayan erkek çocuklarına tek seansta ‘‘gırtlak eğitimi’’ vererek seslerini kalınlaştırdıklarını bildirdi.

Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan Doç. Dr. Gürsel Dursun, toplumun sesini kullanmayı bilmediğini, bunun birçok ses ve gırtlak problemini beraberinde getirdiğini söyledi. Ses kalınlaşmasının ergenlikten erişkinliğe geçiş döneminde olması gerekiğini bildiren Doç. Dursun, bu sorunla birlikte yaşayan, ama sorunun çözülebileceğini bilmeyen çok sayıda insan bulunduğunu kaydetti.

Sesi kalınlaşmayan erkek çocuklarının sosyal yaşamlarının zayıfladığını, iletişim kurmakta zorluk çektiğini söyleyen Doç. Dursun, ince ses problemi olanlara gırtlak ve ses kullanmayı bir seansta öğrettiklerini bildirdi. Doç. Dursun, kaç yaşında olursa olsun ses problemini çözdüklerini söyledi. Dursun, ‘‘Ses eğitim ile bunları düzeltmek mümkün’’ dedi.

Sesin kötü kullanımı, ses tellerinin iltihabi hastalıkları veya gırtlağın tümörel hastalıkların ses hastalıklarına neden olduğunu bildiren Dursun, ‘‘Ses telleri üzerinde nodül, polip, ödem, kanama veya sinir felci gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor veya gırtlak kanseri nedeniyle ses telleri alınabiliyor’’ dedi. Doç. Dursun, Ses problemlerinin genellikle öğretmen, politikacı, santral memuru, öğretim üyesi, imam gibi meslek grubunda bulunanlarda rastlandığını bildirdi. Dursun sesi korumak için şu uyarılarda bulundu:

Boğazınızı kazır tarzda temizlemeyin, öksürmeyin ve bağırmayın.

Konuşurken sizin için doğal olan ses perdesini kullanın.

Sesinizi gırtlakta veya burunda odaklaştırmayın.

Sesinizi kullanırken nefesinizi ayarlamayı öğrenin.

Aşırı derecede konuşmayın.

Ağız boşluğunu mümkün olduğunca açık tutun.

Gürültülü ortamlarda konuşmayın.

Sigara içmeyin ve aşırı alkol kullanmayın.

Bol sıvı alın ve sesiniz için nemli ortamı sağlayın.

Toplum önünde konuşurken önlem alın, mikrofon kullanın.

Vücudunuzun genel direncini bozmamak için fazla yorulmayın ve stresinizi gidermeye çalışın.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False