İnanılmaz ihmal

Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Ankara seferini yapan TK 160 sefer sayılı Ergene uçağı dün gece saat 22:00’de kaçırıldı. 20 yaşındaki hava korsanı, kilitli olmayan kokpite rahatça girerek pilota üzerinde patlayıcı olduğunu, uçağın Berlin'e yönelmesini istedi.

Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Ankara seferini yapan TK 160 sefer sayılı Ergene uçağı, dün gece 9 müttebat ve ikisi bebek 196 yolcusuyla kaçırıldı. İstanbul'dan saat 22.00'de kalkan uçağı 20 dakika sonra kaçıran Özgür Gençaslan adlı hava korsanı, Atina'ya inen uçakta cep telefonuyla Başbakan Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile konuştu. Erdoğan'ın ikna ettiği hava korsanı, 4.5 saatlik dehşetin ardından saat 02.55'te tüm yolcular ve kabin görevlilerini serbest bıraktı. Ancak bir süre daha teslim olmayı reddeden korsan, iki pilotla kokpitte kaldı. Saat 03.45'te ikna edilen korsan Gençaslan, Yunan polisince tutuklandı.

Ergene adlı THY uçağı dün saat 22.00'de İstanbul'dan havalandıktan sonra Eskişehir'i geçip Ankara hava sahasına girerken pilot 7500 kodlu kaçırılma sinyalini verdi. Ekonomi bölümündeki 10-E numaralı koltukta oturan Özgür Gençaslan adlı 20 yaşında, üzerinde kot pantolon ve beyaz gömlek bulunan kısa boylu hava korsanı ayağa kalkarak kokpite yöneldi. Yolunu kesmek isteyen hostesi iterek kokpite giren hava korsanının ilk sözleri, ‘‘Üzerimde patlayıcı var, hepimizi havaya uçururum. Doğu Berlin'e gitmek istiyorum’’ oldu.

Korsanın bu kadar kolayca kokpite girmesi büyük bir ihmalin sonucuydu. Çünkü kokpit kapısı, 11 Eylül'den sonra getirilen güvenlik kurallarına aykırı olarak kilitli değildi. 11 Eylül'den sonra tüm havayolları gibi THY de kokpit güvenliğini artırdı. Kokpit kapı kilitleri dışarıdan açılmayacak şekilde değiştirildi, kapıların ardına darbeye dayanaklı çelik bariyerler yerleştirildi. Eğer uçağın kokpit kapısı kilitli olsaydı hava korsanının kontrolü ele geçirmesi güçleşecekti.

TÜRK VE YUNAN F-16'LARI EŞLİK ETTİ

Pilotlara ‘‘Ailem Almanya'da esir, kızkardeşim ve annemi serbest bıraksınlar’’ diyen ve dengesiz tavırlarıyla dikkati çeken hava korsanı uçağın Berlin Tegel havalimanına yönelmesini istedi. Ancak uçakta Berlin için yeterli yakıt bulunmaması nedeniyle rota Yunanistan'ın başkenti Atina'ya çevrildi. İlk kaçırılma sinyali ile birlikte Türk F-16'ları havalanarak uçağa eşlik etmeye başladı. Sakız Adası üzerinde iki Yunan savaş uçağı Türk F-16'larının yerini aldı.

PİLOTUN BOĞAZINA JİLET DAYADI

Kabin memurunun ifadesine göre pilot Erol Mısır'ın boğazına jilet dayayan korsan diğer mürettabatı da gövdesine bağladığı bombaları patlatmakla tehdit etti. Bu arada hava korsanının uçağa hediyelik mumlarla bindiği de ileri sürüldü.

Hava korsanı kendisini sakinleştirmek üzere ikram edilen kahveyi içerken cep telefonuyla görüştüğü milletvekillerine ve Ulaştırma Bakanı'na ailesiyle birlikte Almanya'da yaşadığını ancak askerlik sorunu nedeniyle geldiği Türkiye'den yurt dışına çıkışına izin verilmediğini aktardı.

YOLCULARI SERBEST BIRAKTI

2 bebek, 194 yolcu ve 9 mürettebatla Atina'ya yaklaşan THY uçağının inişine önce izin verilmedi. Uçağın yola devam edecek yakıtının bulunmamasına rağmen iznin gecikmesi İstanbul-Ankara arasındaki diplomatik trafikte heyecanlı anların yaşanmasına yol açtı. Kaçırılan THY uçağı ancak Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis'in devreye girmesinden sonra askeri jetler eşliğinde Atina'nın Venizelos havalimanına indi. THY uçağının Atina Havalimanına inmesinin ardından Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'yu telefonla aradı, bakanlık müsteşarı Uğur Ziyal gerekli girişimlerde bulundu.

Saatler ilerlerken Yunan özel timleri uçağın çevresinde önlem almaya başladı. Bu arada Özgür Gençaslan adlı hava korsanı, Başbakan Erdoğan ile konuştuktan sonra saat 02.05'te kokpitten çıkarak, yolculara konuştu. Düzgün bir Türkçe ile ve üzgün bir havada konuşan korsan, ‘‘Benim elimde herhangibir şey yok. Sizi sağ salim Ankara'ya ulaştıracağım’’ dedikten sonra kapıları açıp yolcuları ile kabin görevlilerini serbest bıraktı. Yolcular ve hostesler İstanbul'dan gönderilen ikinci bir uçakla Ankara'ya getirildi. Hava korsanı, bir süre daha rehin tutuğu iki pilotu da serbest bırakarak, teslim oldu. Gençaslan tutuklandı.

Korsan, cep telefonuyla kimi aradı

Hava korsanı uçak Atina Venizelos havalimanına indikten sonra hostes ve yolculardan ödünç aldığı cep telefonları ile bir dizi görüşme yaptı. 25 dakika süren bu görüşmelerin ardından bir yolcu, korsanın geri verdiği cep telefonundan aradığı numarayı tespit etti. Bu numara daha sonra Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a iletildi. Bakan ve güvenlik birimleri bu numaradan yola çıkarak korsanla ilgili bilgi toplamaya başladı.

4.5 saatlik korkulu bekleyiş

4.5 saat süren korkulu ve tedirgin bekleyiş sırasında Ankara ve İstanbul'da kurulan kriz masalarına başvuran THY yolcularının yakınları, uçağın akıbeti hakkında bilgi edinmeye çalıştı. Uçak, gece yarısı Atina havaalanına indikten sonra hava korsanı, Yunan yetkilileriyle pazarlık yaparken, yolcular da cep telefonları ile ailelerini arayarak durumları hakkında bilgi verdi. Sağlık haberleriyle sevinen yolcu yakınları, sabaha karşı saat 02.55'te hava korsanı rehineleri serbest bırakınca rahat bir nefes aldı.

Kaptan pilotun ikinci kabusu

Önümüzdeki ay emekli olmaya hazırlanan Kaptan Pilot Erol Mısır'ın yönetimindeki THY'ye ait Airbus 310 tipi Aksu adlı uçak da 8 Şubat'ta elinde bomba olduğunu söyleyen deri tüccarı Ali İlker Durbak tarafından rehin alınmıştı. TK 143 sefer sayılı uçak Atatürk Havalimanı'na indiğinde ‘‘Türkiye Amerika'nın askeri olamaz’’ diye bağıran Balıkesirli deri tüccarı Ali İlker Durbak tarafından kaçırılmak istenmişti. Hava korsanı ‘‘Elimde dinamit var’’ diyerek uçağın Moskova'ya gitmesini istemişti. Durbak, özel timlerin acil çıkış kapılarından girerek gerçekleştirdiği 30 saniye süren operasyon sonucu etkisiz hale getirilerek yakalanmıştı. Gözaltına alınan Durbak'ın içinde dinamit lokumu olduğunu söylediği poşetten mum çıkmıştı.

Korsanın terör bağlantısı yok

HAVA korsanı Özgür Gençaslan'ın, 1983 yılında Berlin'de doğduğu belirlendi. Yozgat nüfusuna kayıtlı olan Özgür Gençaslan'ın, hem Alman, hem de Türk vatandaşı olduğu iddia edildi. Annesi ve babası olan Gençaslan'ın annesinin Almanya'da işçi olarak yaşadığı öğrenildi. Hava korsanı Gençaslan'ın, eşinin de Almanya'da yaşadığı, kendisinin ise Türkiye'de asker yoklaması kaçağı olduğu bildirildi. Akli dengesinin bozuk olmasından şüphelenilen Gençaslan'ın, herhangi bir terör örgütüyle bağlantısı belirlenemedi.

Uçaktaki ünlüler

Cuma günkü son sefer olması nedeniyle uçakta çok sayıda siyasetçi vardı. Yolcu listesinde bulunan parlamenterlerin listesi şöyle:

AKP milletvekilleri Vahit Erdem, AKP Balıkesir milletvekili Turhan Çömez (Recep Tayyip Erdoğan'ın eski özel kalem müdürü), AKP Millletvekili Ahmet Alaboy, CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Yıldız, eski bakan ve eski ANAP milletvekili Işın Çelebi. Erdem ve Çelebi uçağın kaçırılması ile birlikte ön sıralardaki koltuklarından kalkarak arka sıralara yöneldi.

Ayrıca Takasbank genel kurulu nedeniyle İstanbul'da bulunan ve Ankara'ya dönen SPK Başkan Yardımcısı Kubilay Timuçin, Vakıfbank Genel Müdürü Ahmet Kaçar, Genel Müdür Yardımcıları Selim Karakaya ve Tosun Karay ile FIBA kokartlı basketbol hakemi Fatih Söylemez de kaçırılan uçaktaydı. Kaçırılan uçağın mürettebatının kimlikleri şöyle:

‘‘Kaptan Pilot Erol Mısır, İkinci Kaptan Özkan Üçler, Kabin Amiri Şahnaz Canoğlu, hostesler Belma Çamlıdere, Mehtap Demir, Çınla Arkun, Asu Orkide, Aysu Fahriye İçöz ve Dilek Soylu.’’

Hürriyet muhabiri kaçırılan uçaktaydı

Hürriyet Ankara Bürosu muhabiri Metehan Demir, uçağın Atina Venizelos Havalimanı'na inmesinin ardından cep telefonuyla temasa geçerek şu bilgiyi aktardı:

‘‘Hálá Atina'da hareket halindeyiz. Şu anda durum sakin. Olay şöyle başladı. Uçuşun sonlarına doğru Ankara'ya inmemize 10 dakika vardı. 22.00 uçağı İstanbul'dan kalkmıştı. Yaklaşık 45 dakika sürüyordu bu uçuş, 20'inci dakikasında saat yaklaşık 22.20'de kaptanın bir anonsuyla, kaptan hiç belli etmedi, dedi ki, şu anda Ankara'da problem var, İstanbul'a dönüyoruz dedi. İstanbul'a kadar belli bir süre için gittik. Sonra uçağın bilgi ekranları bir anda kapandı. Yolculuk uzamaya başlayınca yolcular arasında husursuzluk başladı. Şu anda Atina'ya doğru ilerlediğimizi kaptan açıkladı. Uçağın bilgi ekranları kapanmadı.. Burada bazı müzakerelerin olabileceğinden bahsediyorlar. Şu an yine hareket ettik. Ama ne olacağını bilmiyoruz. Korsanların sözü ne kadar doğru. Tek kişi olduğundan bahsediyorlar. Elinde patlayıcı maddeler olduğunu söylemiş ve bunları patlatacağını bildirmiş pilota.’’
Haberle ilgili daha fazlası: