İnançları korumayan ülke, ayakta duramaz

Ortadoğu ve Balkanların en büyüğü olan Sabancı Merkez Camisi, Demirel tarafından ibadete açıldı. 18 bin 500 kişinin namaz kılabildiği cami için Sabancı Grubu, 3.5 trilyon lira harcadı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Adana'da yapımı tamamlanan Sabancı Merkez Camisi'ni ibadete açarken, ‘‘İnançlar birarada yaşamasını bilmezse, ülkede huzur kalmaz'' dedi. Sabancı Grubu'nun 3.5 trilyon lira harcayarak 10 yılda gerçekleştirdiği, 18 bin 500 kişinin aynı anda namaz kılabildiği cami, Ortadoğu ve Balkanların en büyük camisi olma özelliğine sahip.

Demirel, Sabancı Merkez Camisi'ni ibadete açmak için dün saat 11.30'da GAP uçağı ile Adana'ya geldi. Şakirpaşa Havalimanı'nda il yöneticileri, bakan ve milletvekilleriyle işadamı Sakıp Sabancı tarafından karşılanan Demirel, doğruca Seyhan Nehri kenarında inşa edilen Sabancı Merkez Camisi'ne geçti. Demirel, coşkulu kalabalığın alkışları arasında camiye girdi. Ankara Kocatepe Camii İmamı Kadir Temel'in Kuran okuduğu törende konuşan Demirel, sözlerine ‘‘Adana'dan Ramazan ayına yapılan muhteşem bir eser’’ diye başladı.

İNANÇLAR ANAYASAL GÜVENCEDE

Demirel, bir ülkede yalnızca maddi kalkınmanın yetmeyeceğini, manevi değerlere dayanmayan ülkelerin çabuk yıkılacağını vurguladı. Cumhuriyetin 75'inci yıldönümünde güzel şeyler yapıldığını belirten Demirel, ‘‘Türkiye Cumhuriyeti devleti, demokratik bir ülke olarak daima vatandaşlarının inanç ve ibadet hakkını anayasa ve kanunlarıyla korumuştur’’ dedi. Türkiye Cumhuriyeti'nin laik bir devlet olmasının inanç hakkının istismarına mani olunması açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Demirel şunları söyledi:

‘‘Bu ülkede herkes istediği şekilde inanacak, istediği şekilde ibadetini yapacaktır. Hiçkimse, kimseyi ne inacında ne de ibadetinde zorlamayacaktır. İşte camii. Biraz sonra ibadete açıp, içinde cuma namazı kılacağız. Kılan kılacak, kılmayan kılmayacaktır. Kimseyi zorlayan yok. Ne zaman ki inançlar birbiriyle birarada yaşamayı bir kenara bırakır, birbirini zorlamaya başlar, işte o zaman huzur falan olmaz.’’

Demirel ve Sabancı Cuma’da

Cumhurbaşkanı Demirel, açılışını yaptığı camide vatandaşlarla birlikte cuma namazı kıldı. Demirel Sabancı Merkez Camii'nin sembolik altın anahtarını da inşaata 1 trilyon lira bağış yapan Sabancı Ailesi adına merhum Hacı Sabancı'nın eşi Özcan Sabancı'ya verdi. Demirel ibadete açtığı Sabancı Merkez Camii'nde cuma namazını kıldıktan sonra Turgut Özal Bulvarı'ndaki Sabancı Tesisleri'nde öğle yemeği yedi ve Adana'dan ayrıldı.Haberle ilgili daha fazlası: