GeriGündem İlköğretim başarı puanı OKS'yi etkileyecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlköğretim başarı puanı OKS'yi etkileyecek

Abone Olgoogle-news

İlköğretim başarı puanının bu yıldan itibaren Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) sonuçlarını etkileyeceği bildirildi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik imzasıyla yayımlanan genelgede, OKS ile Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (DPY-B) ile ilgili açıklamalara yer verildi.
Genelgeye göre, ilköğretim başarı puanı bu yıldan itibaren OKS'de sonuçları etkileyecek. Değerlendirme ve ilköğretim başarı puanı ile ilgili açıklamalar OKS e-Başvuru Kılavuzunda yayınlanacak.

Sınavlarla ilgili ayrıntılı açıklama ve kurallar www.meb.gov.tr ile oks2007.meb.gov.tr adreslerinde yayınlanacak olan “e-Başvuru Kılavuzlarında”, özel okullarda öğrenim görmek için bu sınava başvuran adayların açıklamaları ise ilgili kuruluşlar tarafından yayımlanacak olan kılavuzlarda yer alacak.

OKS başvuruları 26 Mart-15 Nisan tarihleri arasında, DPY-B (5,6,7,9,10 ve 11'inci sınıflar) başvuruları 12-25 Mart tarihleri arasında yapılacak.

Başvuru işlemlerinin doğruluğundan okul müdürlüğü ile adayın velisi sorumlu olacak, başvurular randevu şeklinde gerçekleşecek. Başvuru işlemleri okul müdürlüğünce elektronik onaylamadan sonra resmi kayıt haline gelecek ve kesinlikle tekrar düzeltme hakkı olmayacak.
Okul müdürlüğünce elektronik ortamda onaylanan “başvuru kayıt formu”nun bilgisayar çıktısı alınarak, veli tarafından imzalanacak ve okul müdürlüğünce onaylanacak. Başvuru kabul formunun aslı okulda saklanacak ve bir örneği adayın velisine imza karşılığı verilecek.
DPY-B'ye başvuran öğrenciler sınav giriş belgesini 25 Nisan, OKS'ye başvuran öğrenciler ise sınav giriş belgesini 28 Mayıs tarihinden itibaren alabilecekler.
Adaylar OKS ile DPY-B (8'inci sınıf) ve Polis Koleji Aday Tespit Sınavına başvurmak için tek ücret olarak 20 YTL, ilköğretim okullarının 5, 6, 7'inci sınıfları ile ortaöğretim okullarının 9, 10 , 11'inci sınıflarından DPY-B'ye başvurmak için ise 10 YTL sınav ücretini başvurudan en geç 1 gün önce kılavuzda belirtilen bankalara yatırabilecekler.

False