İlker Başbuğ'a tahliye

Güncelleme Tarihi:

İlker Başbuğa tahliye
Oluşturulma Tarihi: Mart 07, 2014 20:21

İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'nin hak ve hürriyet ihlali olduğu yönündeki kararına uydu ve eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tahliyesine karar verdi. Karar, oybirliğiyle alındı. Başbuğ'a yurt dışına çıkış yasağı konuldu. Tutuklandığında “Türkiye Cumhuriyeti'nin 26'ncı Genelkurmay Başkanı, terör örgütü kurmaktan ve yönetmekten tutuklandı. Takdir yüce Türk Milletinindir” diye seslenen Başbuğ, ne tesadüf ki tam 26 ay sonra serbest kalıyor.

Haberin Devamı

İlker Başbuğ'un önümüzdeki saatlerde Silivri Cezaevi'nden çıkması bekleniyor.

İŞTE BAŞBUĞ'UN TAHLİYE KARARININ METNİ

Başbuğ, 6 Ocak 2012 tarihinde tutuklanarak cezaevine gönderilmişti, yaklaşık 26 aydır cezaevindeydi.

BAŞBUĞ'UN TAHLİYE KARARININ GEREKÇESİ

Başbuğ'un tahliye kararının gerekçesinde 'sabit ikamet sahibi oluşu, sosyal durumu, tutuklu kaldığı süre, delillerin toplanıp davanın karara bağlanmış bulunması, tedbir niteliğindeki tutuklamadan beklenen gayenin elde edilmiş olması' deniyor.

26'NIN SIRRI

İlker Başbuğ, 6 Ocak 2011'de İnternet Andıcı davası kapsamında tutuklandığında cezaevine giderken gazetecilere, “Türkiye Cumhuriyeti'nin 26'ncı Genelkurmay Başkanı, terör örgütü kurmaktan ve yönetmekten tutuklandı. Takdir yüce Türk Milletinindir” diye seslenmişti. 26. Genelkurmay Başkanı'nın 26 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilmesi de dikkat çekti.

İlker Başbuğa tahliye
BAŞBUĞ NE ZAMAN ÇIKACAK? İŞTE SAATİ

İlker Başbuğa tahliye
NELER YAŞANDI NELER

İlker Başbuğa tahliye
İLK TAHLİYE… BAKIN O İSİM KİM ÇIKTI

İlker Başbuğa tahliye
İLKER BAŞBUĞ’UN HİKAYESİ

İlker Başbuğa tahliye
Anayasa Mahkemesi'nden Başbuğ'a tahliye yolu

İlker Başbuğa tahliye
’BORU’ DEMEMİŞ

İşte tarihte Genelkurmay Başkanlığı yapmış tüm isimler…
M.İsmet İNÖNÜ Orgeneral 3 Mayıs 1920 - 10 Kasım 1921
Fevzi ÇAKMAK Mareşal 03 Nisan 1921 - 31 Ağustos 1922 (Orgeneral) 31 Ağustos 1922 - 12 Ocak 1944
(Mareşal) M.Kazım ORBAY Orgeneral 12 Ocak 1944 - 30 Temmuz 1946
Salih OMURTAK Orgeneral 1 Ağustos 1946 - 8 Haziran 1949
A. Nafiz GÜRMAN Orgeneral 10 Haziran 1949 - 6 Haziran 1950

M. Nuri YAMUT Orgeneral 5 Haziran 1950 - 10 Nisan 1954

A. Nurettin BARANSEL Orgeneral 28 Mayıs 1954 - 25 Ağustos 1955

İ. Hakkı TUNABOYLU Orgeneral 25 Ağustos 1955 - 10 Ekim 1957

İ. Feyzi MENGÜÇ Orgeneral 11 Ekim 1957 - 22 Ağustos 1958

M. Rüştü ERDELHUN Orgeneral 23 Ağustos 1958 - 27 Mayıs 1960

Ragıp GÜMÜŞPALA Orgeneral 3 Haziran 1960 - 4 Ağustos 1960

Cevdet SUNAY Orgeneral 4 Ağustos 1960 - 16 Mart 1966

A. Cemal TURAL Orgeneral 16 Mart 1966 - 16 Mart 1969

Memduh TAĞMAÇ Orgeneral 16 Mart 1969 - 29 Ağustos 1972

Ö. Faruk GÜRLER Orgeneral 29 Ağustos 1972 - 6 Mart 1973

Semih SANCAR Orgeneral 6 Mart 1973 - 7 Mart 1978

A. Kenan EVREN Orgeneral 7 Mart 1978 - 1 Temmuz 1983

Nurettin ERSİN Orgeneral 1 Temmuz 1983 - 6 Aralık 1983

M.Necdet ÜRUĞ Orgeneral 6 Aralık 1983 - 2 Temmuz 1987

Necip TORUMTAY Orgeneral 24 Temmuz 1987 - 3 Aralık 1990

Doğan GÜREŞ Orgeneral 6 Aralık 1990 - 30 Ağustos 1994

İ.Hakkı KARADAYI Orgeneral 30 Ağustos 1994 - 30 Ağustos 1998

Hüseyin KIVRIKOĞLU Orgeneral 30 Ağustos 1998 - 28 Ağustos 2002

Hilmi ÖZKÖK Orgeneral 28 Ağustos 2002 - 28 Ağustos 2006

Yaşar BÜYÜKANIT Orgeneral 28 Ağustos 2006 - 28 Ağustos 2008

İlker BAŞBUĞ Orgeneral 28 Ağustos 2008 - 27 Ağustos 2010

Işık KOŞANER Orgeneral 27 Ağustos 2010 - 29 Temmuz 2011

Necdet ÖZEL Orgeneral 29 Temmuz 2011 -

Haberle ilgili daha fazlası: