GeriGündem İlk turda başkan
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk turda başkan

İlk tur oylamada 8 bağımsızın da desteğiyle 369 oy alan AKP'nin adayı Bülent Arınç, Meclis Başkanı oldu. 363 milletvekili bulunan ve 2 vekili oylamaya katılmayan AKP, Anayasa'yı değiştirebileceğini ortaya koydu.

AKP, Meclis'teki ilk sınavında Anayasa'yı değiştirecek çoğunluğa ulaşarak Manisa Milletvekili Bülent Arınç'ı ilk turda TBMM Başkanlığı'na seçti.

TBMM Başkanlığı için AKP'den Arınç ile CHP'den Önder Sav aday oldu. Arınç'ın, ilk turda seçilebilmesi için en az 367 oy alması gerekiyordu. AKP'nin 363 milletvekili bulunduğu için Arınç'ın dışardan en az 4 oya gereksinimi vardı.

İlk tur oylamaya 546 milletvekili katıldı ve Arınç bu desteği 2 oy fazlasıyla buldu. Arınç, ilk turda 369 milletvekilinin oyunu alarak TBMM Başkanı oldu. Sav ise oylamaya katılan 177 CHP milletvekilinden 173'ünün oyunu aldı. 3 oy boş çıkarken, 1 oy da geçersiz sayıldı. Oturumu yöneten CHP'li Şükrü Elekdağ, AKP'li Ömer Çelik ve Yaşar Yakış ile CHP Ordu Milletvekili İdris Sami Tandoğdu oylamaya katılmadı. 2 AKP’li katılmadığı halde Arınç, toplam 9 bağımsız milletvekilinden 8'inin oyunu aldı.

Arınç'ın aldığı 369 oy, bağımsızların desteğiyle AKP'nin Anayasa'yı değiştirecek sayıya ulaşabileceğini de gösterdi. Anayasa'nın referanduma gerek olmaksızın değişmesi için 367 oy yeterli oluyor.

Fadıl kutladı

BÜLENT Arınç'ı ilk kutlayanlardan biri de Siirt Bağımsız milletvekili Fadıl Akgündüz oldu.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False