GeriGündem İlk kez mutfak müzayedesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk kez mutfak müzayedesi

Türkiye'de ilk kez, konsepti ‘‘yeme içme kültürü’’ olan bir müzayede düzenleniyor. Librairie de Pera'nın 22 Kasım Perşembe günü düzenleyeceği müzayedede, şarabın ve zeytinyağının anavatanı, eski ve köklü bir mutfak kültürüne sahip Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelmiş 300'ün üzerinde ilginç, az bulunur, değerli ürün satışa sunulacak. Bunlar arasında, ilk Türkçe yemek kitabından saray mönülerine, yüzlerce yıllık mermer dibekten aznavur işi gümüş takımlara, 60 yıllık şaraplara, 80 yıllık Metaxas'lara kadar pek çok parça var. Bir tanesi de Hürriyet Gazetesi'nin 1976 yılında yılbaşı hediyesi olarak Tekel'e özel olarak ürettirdiği köpüklü şarap.

Librairie de Pera'nın, nadir şaraplar, mutfak araçları, mönüler, tarihsel belgeler, kitaplar, resimler, gravürler ve fotoğraflardan oluşan yeme-içme kültürü müzayedesi ‘‘Afiyet’’, Türkiye'nin gurme ve degüstatörlerini buluşturacak. 10 başlık altında toplanan ilginç, az bulunur, değerli ürünler, yeme içmenin, kullanılan araç gereçlerden damak zevki farklılıklarına kadar hemen her alanda tam bir sanat eylemi halini aldığını gözler önüne seriyor.

Müzayede koordinatörleri Kürşat Mıdıkhan ve Ahmet Doğan'a göre mutfak, insanı uygarlığa götüren yolun vize kapısı. Yemek yapmak ise insanı insan yapan esas eylem! İnsanı, dolayısıyla tarihi yaratan, ekonomiden kimyaya, sosyolojiden siyasete, birçok etkinliğin başta gelen konusu; bir dil, bir sanat... Müzayedenin dayandığı fikir burada yatıyor. Düzenleyicileri, müzayede kataloğunun, Türkiye kültür tarihinin ilklerinden biri olarak saklanabileceğini düşünüyor.

Açılış münadiliğini yemek yazarı Tuğrul Şavkay'ın yapacağı müzayedede ilk yemek kitabı Melceü't-tabbahin'den Sultan Mehmet Reşat tuğralı saray mönülerine, Osmanlı dövme bakır sanatından bisküvi imalatında kullanılan el kalıplarına, Ankara'daki ilk şarap kongresi tutanaklarından 1904 tarihli vejetaryen yemek tariflerine pek çok ürün satışa sunuluyor. 18. yüzyıla ait bir Kütahya fincan, ahşap kahve değirmeni, 1943 Malatya yöresi tütünü, Osmanlı nargilesi, metal sigara kutuları da müzayede parçaları arasında. Özel şaraplar, sanat ve şarabın buluştuğu ilgi çekici bir koleksiyon, 60 yıllık şaraplar, 80 yıllık Metaxas konyaklar da satışa sunulacak.

Müzeyede 22 Kasım Perşembe günü 19:30'da İstanbul Pera Palas otelinde. 21 Kasım Çarşamba saat 10:00'dan itibaren otelin Paşa Salonu'nda sergi ve tanıtım var. Librairie de Pera 212 253 80 80 - info@LDP.com

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False