GeriGündem İlk kadın TBMM başkanvekili vefat etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk kadın TBMM başkanvekili vefat etti

Abone Olgoogle-news

TBMM eski Başkanvekili, genel oyla doğu illerinden seçilen ilk kadın milletvekili ve eski kültür bakanlarından Nermin Neftçi (79) Bodrum'da hayatını kaybetti.

Özel Bodrum Hastanesi'nden yapılan açıklamada, Neftçi'nin, Aktur'da denize girerken geçirdiği kalp krizi sonucu öldüğü bildirildi. Hastane yetkilileri, morga kaldırılan Neftçi'nin yakınlarının beklendiğini söyledi.

ÖZGEÇMİŞİ
   
İstanbul'da 1924 yılında dünyaya gelen Neftçi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

Eşi Nizamettin Neftçi ile 1950 yılında CHP'ye giren Nermin Neftçi, 1965 genel seçimlerinde Muş Milletvekili oldu.

Neftçi, 1969 yılında vatandaşların isteği üzerine adaylığını Muş ilinden koydu ve Doğu illeri arasında demokrasiye açılıştan bu yana genel oyla seçilen ilk kadın milletvekili oldu.
  
Neftçi, CHP'de Parti Meclisi üyeliği, Merkez Yönetim Kurulu ile Grup Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. Dönemin bitimine doğru TBMM Başkanvekili seçilen Neftçi, 1973 yılı genel seçimlerine katılmadı.

Meclis'i yöneten ilk kadın üye olarak politikayı, Türkiye'nin İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile bırakmaya karar verdi.
  
Sadi Irmak kabinesinde kısa süre Kültür Bakanlığı da yapan Neftçi'nin, çeşitli gazete ve dergilerde makalelerinin yanı sıra ''O Yakadan Bu Yakaya'' adında, Kerküklülerin Türkçe yapısını ve folklörünü anlatan bir kitabı bulunuyor.
  
1992 yılında eşi Nizamettin Neftçi'yi kaybeden Nermin Neftçi, Gazeteci Prof. Dr. Salih Neftçi ve Prof. Dr. Sinan Neftçi'nin annesiydi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle