İlk Geriatri Kliniği açıldı

Türkiye’nin ilk yaşlılık kliniği hizmete girdi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 'Aydın Doğan Geriatri Kliniği', 65 yaş üstü bireylerde yaşlanmayla sıklaşan hastalıkları izleyecek.

Aydın Doğan Geriatri Kliniği, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde dün hizmete girdi. 65 yaş üstü bireylerde yaşlanma ile sıklığı artan hastalıkları izleyen Geriatri Kliniği, tam teşekküllü olma özelliğiyle Türkiye'de bir ilki başlattı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Kampus içindeki Aydın Doğan Geriatri Kliniği'nin açılışı nedeniyle bir tören düzenlendi. Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan’ın desteğiyle hizmete açılan klinik, yaşlanmayla artan hastalıkları izleyen ilk merkez olma özelliğini taşıyor. Aydın Doğan, geriatrinin yaşlılık hastalıklarını takip eden bir bilim dalı olduğunu ve dünya nüfusunun giderek yaşlandığını hatırlattı. Doğan, Kuzey Avrupa ülkelerinde nüfusun hemen hemen dörtte birini yaşlı insanların oluşturduğunu belirtti.

YAŞLIYA ÖNEM VERMEK

Türkiye nüfusunun yaş ortalamasının Cumhuriyet'in ilk yıllarından bu yana geçen sürede epeyce arttığını anlatan Aydın Doğan, yaşlılığın sadece tıp biliminin ilgi alanında olmadığını söyledi. Doğan, ‘‘Ortalama yaşam süresi giderek arttığından yaşlıların sorunlarına daha fazla eğilme ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu anlamda, aslında toplumda bir seferberlik başlatmalıyız. Toplumda bu bilinci yaratmamız gerekmektedir’’ dedi.

AYDIN DOĞAN'A TEŞEKKÜR

Doğan, bu kliniğin yapımına arkadaşı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gürbüz Erdoğan'ın kendisine telefon etmesiyle başladığını anlattı.

Törende konuşan AÜ Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras da AÜ Tıp Fakültesi'nin desteğe ihtiyacı bulunduğunu kaydetti. Kliniğe finansal destek sağlayan Aydın Doğan'a teşekkür eden Prof. Aras, ‘‘Geriatri bölümümüz, 1993 yılının mayıs ayında kuruldu. Kuruluşundan 10 sene sonra yeni bir binaya ancak kavuşmuş bulunuyoruz’’ dedi. Prof. Aras, kampus içindeki diğer birimlerin de ihtiyaçları bulunduğunu dile getirerek hayırsever vatandaşların desteğini beklediklerini söyledi.

DİSİPLİNLER ARASI İŞBİRLİĞİ

Prof. Dr. Gürbüz Erdoğan ise klinikle ilgili bilgiler verdi. Prof. Erdoğan, geriatrinin yaşlı nüfusun tek bir bilim dalının çözmekte zorlandığı sağlık ihtiyaçları doğrultusunda gelişip şekillendiğini ve nöroloji, psikiyatri, rehabilitasyon gibi birçok disiplinle işbirliği içinde hizmet verdiğini kaydetti. Erdoğan, ‘‘Türkiye ilk kez bir geriatri kliniği kompakt bir halde, klinik, dersaneler, öğretim üyelerine ait odalar, ayakta ve yatarak tedavi şeklinde düzenlendi’’ dedi.

Aydın Doğan ve törene katılanlar daha sonra kliniği gezdiler. Doğan, klinikte tedavi gören yaşlılarla sohbet etti.

Törene GATA Komutanı Korgeneral Ömer Keçecigil, eski Başbakan Yıldırım Akbulut ve ATO Başkanı Sinan Aygün de katıldı. Törende tam teşekküllü diyabet ünitesi de hizmete açıldı. Novo Nordisk firmasının katkıları ile diyabet hastalarının hizmetine sunulan ünite, 100 hasta kapasitesine sahip bulunuyor.

Yılda 360 hastaya hizmet

Aydın Doğan Geriatri Kliniği, zemin katta poliklinik hizmetleri, giriş katında öğretim elemanları odaları ve dershane ile üst katta 25 yataklı ünite ve sosyal alanlardan oluşuyor. Şubat 2003'te tamamlanan ünite, günde 30 hastaya hizmet verebilecek. Geriatri Kliniği’nde, yılda en az 360 hastaya yatarak hizmet vermek planlanıyor.

Geriatri nedir?

Geriatri 65 yaş ve üstü bireylerde, yaşlanma ile sıklığı artan hastalıkların izlendiği dahili tıp bölümü olarak biliniyor. Geriatri bilimi, 20. yüzyılın getirdiği artan yaşlı nüfusun tek bir bilim dalının çözmekte zorlandığı sağlık ihtiyaçları doğrultusunda gelişip şekillenen bir bilim dalı. Nöroloji, psikiyatri, rehabilitasyon, sosyal hizmetler gibi birçok ünite ile disiplinli işbirliği içerisinde hizmet veren geriatri, yaşlı hasta bakımı, bu olgularda yaşa bağlı olarak ortaya çıkan değişiklikler, hastalıkların farklı prezantasyon ve seyri, tedavilerindeki farklılıklar nedeniyle önem kazanıyor.
Haberle ilgili daha fazlası: