GeriGündem Ilısu kredisine çevre engeli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ilısu kredisine çevre engeli

Abone Olgoogle-news

Ilısu barajı için kredi verecek olan İngiltere ve İsviçre hükümetleri; yöre halkının iskan ve çevre sorununun çözülmesi konusunda Türkiye'nin bir planlama yapmadığı görüşünde.

Financial Times gazetesinde yer alan bir haberde, uluslararası çevre gruplarından oluşan bir "koalisyon"un dün bir açıklama yaparak, Ilısu barajı için hazırlanan "Çevre Değerlendirme Raporu"nun "yanlış ve yetersiz" olarak nitelediği kaydedildi.

Raporun, projeye katılan Avrupa inşaat şirketlerinin hükümetlerine, baraj için açacakları krediye temel oluşturmak amacıyla Temmuz ayında hazırlandığı hatırlatılan haberde, "Ancak, aralarında İngiltere merkezli Ilısu Baraj Kampanyası ile İsviçre Merkezli Berne Deklarasyonu'nun da bulunduğu kampanya grubu, dün raporun, yöre insanlarının iskan sorunu gibi anahtar sorunlarda başarısız olduğunu söylediler" denildi.

İngiliz gazete, İngiltere'nin Ilısu Baraj Kampanyası'ndan Nicholas Hilyard'ın, "Çevre raporu, utandırıcı olduğu gibi bir o kadar da çok kötü. Rapor, çelişkili, tamamlanmamış ve birçok yönden son derece yanlış. Özellikle de, Türk hükümetinin iskan planı açıklanmamış" sözlerine yer verdi.

Haberde, İsviçre'nin kredi kuruluşu ERG'den Peter Silberschmidt'in ise Konsorsiyum'un kredi için başvurduğu iki yıldan bu yana "hiçbir şeyin değişmediğini", İsviçre hükümetinin çevresel ve insan hakları konusundaki taleplerinin karşılanmadığını" sözleri de yer aldı.

False