GeriGündem İlaç fabrikasında bulunan varil sayısı 80'e çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlaç fabrikasında bulunan varil sayısı 80'e çıktı

TEKİRDAĞ'ın Çerkezköy İlçesi'ndeki Deva Holding'e ait fabrikaya gelerek bahçede bulunan varillerin sayısı 80'e çıktı. Deva İlaç Sanayi A.Ş. Üretim Müdürü Ersin Özkırımlı Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'ndeki arazilerinde yapılan hafriyat sırasında çıkan varillerin içerisindeki maddenin atık değil, mide ilacı ham maddesi olduğunu söyledi.

Çerkezköy İlçesi Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Deva Holding'e ait fabrikanın bahçesine gömülü variller bulunması üzerine Vali Aydın Nezih Doğan dün gece geç saatlerde tesise geldi. Vali Doğan tesiste 15 dakika kalarak ilgililerden bilgi aldı. Vali Nezih Doğan fabrikadan çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlamadan hızla uzaklaştı. Tekirdağ Valiliği Çerkezköy'de bulunan varillerle ilgili dün gece geç saatlerde yazılı açıklama yaptı. Valilik açıklamasında, Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın dün Çerkezköy Sulh Ceza Mahkemesinin kararı ile Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Deva Holding A.Ş.'nin fabrika alanını içinde arama yapılmasına karar alındığını belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

“İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Sivil Savunma Müdürlüğü, Çevre ve Orman Bakanlığı, İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme (İZAYDAŞ) ekipleri dün akşam saatlerinde fabrika bahçesinde alan tarama çalışmaları yapmaya başladı. Yapılan çalışmada radyoaktif bir maddeye rastlanmadı. Kazı çalışmaları sırasında ilk gün 42 adet deforme olmuş varil bulundu. Bugün ise 30 adet varil daha bulundu. Bu varilden ve topraktan alınan numuneler laboratuara gönderilecek. Teknik ekibin ve Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile 72 adet varil İZAYDAŞ’a gönderilecek. Şuan varillerin içinde ne olduğunu bilmiyoruz.Yapılacak olan incelemelerin ardından tekrar bilgi verilecek.”

Çerkezköy Cumhuriyet Savcılığı'nın varillerle ilgili başlattığı soruşturma ise sürüyor. Fabrika bahçesinde bugün de devam eden kazıda 8 tane daha bulununca sayısı 80'e ulaştı.

MİDE İLACI HAM MADDESİ

Deva İlaç Sanayi A.Ş. Üretim Müdürü Ersin Özkırımlı, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'ndeki tesisin arazinde bulunan varillerin içerisindeki maddenin atık değil, mide ilacının ham maddesi olduğunu açıkladı.

Deva İlaç Sanayi A.Ş.'ye ait arsaya yeni yapılacak olan fabrikanın hafriyatı sırasında varillerin bulunduğunu ve daha sonra savcılığın resmi kazı başlattığını söyleyen Müdür Ersin Özkırımlı, “Varillerin içerisindeki madde atık değil, mide ilacı ham maddesidir. 1992- 93 yıllarında üretimini yaptığımız bir ilacın ham maddesinin içinde bulunduğu varillerde yaşanan sızma sorunu nedeniyle bu varillerin ortadan kaldırılması gerekiyordu. Bu varillerin içinde bulunan ‘furfuril alkol’ yakılarak yok edilebilecek bir kimyasal değildir. Yakılırsa solunuma bağlı korozyona neden olabilir. Fakat çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkisi tespit edilmemiştir. Furfuril alkol dediğimiz madde mısır koçanı ve pirinç kabuğundan elde edilir. Bu madde mide ilacı olan ‘ranitidin’in de ham maddesidir. Gömülerek ortadan kaldırılması o günkü şartlarda en mantıklısıydı. Kazı esnasında biz zaten varillerin çıkacağını bekliyorduk.”

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle