“İktidarı kaybetsek de bunu yapacağız”

“İktidarı kaybetsek de bunu yapacağız”

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kaçak yapılaşma konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile çalışma içine gireceklerini belirterek, “Artık şehirlerimizde kaçak yapı, gecekondu, bunlara yönelik gerekirse yetkiyi tamamen Bakanlığımıza alacağız ve bu tür binalarını değiştirmeyen, bunları yıkmayanlara sormadan kamulaştırmasını yapacak ve bu binaları biz yıkacağız” dedi.

Haberin Devamı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında bir konuşma yaptı.

Erdoğan, bir kez daha Van depreminde hayatını  kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara şifa dileğinde bulunduğunu  dile getirerek, tüm yakınlarına, Vanlılara, tüm millete sabır ve başsağlığı  temenni ettiğini söyledi.

“Tekrar ediyorum, milletçe tahriklere kapılmayın. Şunu iyi bilmenizi  istiyorum, Türkiye Cumhuriyeti'nin hükümeti, AK Parti iktidarı asla Türkiye'nin  81 vilayetini bu tür felaketlerde yalnız bırakacak bir iktidar değildir” diyen  Erdoğan, sıkıntıların fazla zaman almadan giderileceğini, ardından da kalıcı  konutlarla Van'da bir düzenlemeyi süratle gerçekleştireceklerini kaydetti.

"Bu tabloları defaatle yaşamaktansa iktidarı  kaybetmek çok daha hayırlıdır"

Haberin Devamı

Erdoğan, şöyle devam etti:
“Şunun çağrısını yapıyorum; Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile bir  çalışma içine gireceğiz. Artık şehirlerimizde kaçak yapı, gecekondu, bunlara  yönelik gerekirse yetkiyi tamamen Bakanlığımıza alacağız ve bu tür binalarını  değiştirmeyen, bunları yıkmayanlara sormadan kamulaştırmasını yapacak ve bu  binaları biz yıkacağız. Bedeli ne olursa olsun, oy verirmiş vermezmiş biz bunları  dinlemeyeceğiz artık... Çünkü bu tabloları defaatle yaşamaktansa iktidarı  kaybetmek çok daha hayırlıdır. Onun için biz bu adımı atmak zorundayız ve depreme  dayanıklılık noktasında çok daha hesaplarımızı ciddi yapıp yoğun bir şekilde bu  şehirleşme adımlarını atacağız ve vatandaşlarımıza 'gel kardeşim, senin binanın  enkaz bedeli budur ve gel buraya gir, 20 yıl vadeyle de gel burada otur. Ne  istiyorsun, iki daire mi, al sana iki daire ama oturacağın yer artık burası.  Senin oturduğun yerde biz yarın bir musibetle karşı karşıya kalamayız'. Yok  şöyleydi, yok böyleydi, kusura bakma... Bunlara artık 'evet' diyemeyiz. Çünkü  artık bunlardan bir değil, iki değil, üç değil, beş değil, bıktık. Bakın hem  bunlar söyleniyor, ondan sonra işte belediye, işte vali, işte hükümet, şu, bu,  falan...

Çıkmış dün bazıları, kendini bilmezler, 'vali istifa'... Yahu, Vali mi  veriyor bunların ruhsatını? Kimbilir hangi belediye verdi, kimbilir hangi  müteahhitler yaptı? Hangi odalar, hangi şu anda biliyorsunuz mühendislik büroları  var, bunlardan yapım iznini aldı. Dert başka, onun için bunlara fırsat  vermeyeceğiz. Onun için de başta büyük şehirlerimiz olmak üzere İstanbul, Ankara,  İzmir, bütün bu gecekondular, kaçak binalar şimdiden haberini veriyoruz. Lütfen  bizim bu çağrılarımıza kulak versinler. Efendim işte 'müteahhitlerle anlaşacağız,  bilmem ne falan' yok. Çünkü ramazanda Ankara'da şöyle bazı gecekondu bölgelerini  dolaştım. 'Efendim işte biz TOKİ'ye veremeyiz, müteahhit arıyoruz' şimdi biz  artık müteahhit şu bu falan bekleyemeyiz. Hemen müdahalemizi yapacağız. Hem  şehirlerimizi güzelleştireceğiz, hem de buraları sağlam güvenilir konutlarla  donatacağız. Bu işin başka çaresi yok. Onun için de bunun süratle yasal  düzenlemesini de yapacağız.”

Haberin Devamı

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN YAPTIĞI KONUŞMANIN TAMAMI

 

Haberle ilgili daha fazlası: