GeriGündem İklim değişirse İstanbul bir tasarım kenti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İklim değişirse İstanbul bir tasarım kenti

İklim değişirse İstanbul bir tasarım kenti
refid:27889073 ilişkili resim dosyası

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, açılan müzeler, bienaller ve sergilerle İstanbul’un son yıllarda sanat ve tasarımda patladığını söylüyor. Eczacıbaşı’na göre, yaratılacak güçlü bir iklimle İstanbul ‘tasarım kenti’ olabilir.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), ilkini 2012’de yaptığı Tasarım Bienali’nin ikincisini geçen hafta tamamladı. İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ile bienalin sonuçlarını, İstanbul’un bir ‘tasarım kenti’ olup olamayacağını konuştuk:

- Bienalin sonucundan memnun musunuz?
Evet, İstanbul Tasarım Bienali henüz ikinci kez düzenleniyor ama şimdiden hem ulusal hem de uluslararası boyutta izleyiciler, basın ve tasarım çevrelerinden yoğun ilgi görüyor. Ziyaretçi sayısı 100 bini aştı.

- Bienal ve diğer sanat etkinliklerinin bir ülkeye katkısı ne?
Bir ülkedeki sanat etkinlikleri, o ülkenin kültür alanındaki gelişmişliğinin, sanata ve sanatçıya verdiği desteğin önemli bir göstergesi olarak kabul edilir, ülkenin itibarını artırır. Bienaller ve diğer kültür-sanat etkinlikleri, toplumları bütünleştiren, kentlerin değerini artıran, yaratıcılığı ve düşünce dünyasını besleyen etkinlikler, yaratıcılık kentlerin içine işler. Venedik Bienali’ni düşünün; bugün yalnızca bu etkinlik için yüz binler Venedik’i ziyaret ediyor.

* İstanbul için “Sanayi gitsin, tasarım başkenti olsun” tartışmaları var.
Uluslararası arenada kentimizi konumlama çalışmalarımızın merkezine ‘tasarım kenti’ kavramını koymayı anlamlı ve doğru buluyorum. Milano, Paris gibi kentler, yerleşik yaratıcı kültürleri ve tarihi birikimleriyle tasarım alanında öne çıkan kentler. Bunlar sanayi, üretim ve tasarım eğitimi anlamında da oldukça güçlüler.

‘SANAT PATLADI’

- İstanbul bir Milano, Paris olur mu? Ne yapılmalı?
İstanbul’da da son yıllarda kültür, sanat ve tasarım alanında bir patlama yaşanıyor. Kentimiz aslında pek çok farklı alanda dünyanın önemli merkezlerinden biri olma potansiyeli taşıyor. Burada kentteki yaşam kalitesinin artırılmasında, gündelik hayata dair problemlerin çözümünde, iyi ve doğru tasarımın gücünden etkin bir şekilde yararlanmak büyük önem taşıyor. Kentte güçlü bir tasarım kültürü ve iklimi oluştukça tasarım duyarlılığı artacak, ‘iyi tasarım’ talebi ortaya çıkacak ve İstanbul bir ‘tasarım kenti’ haline gelebilecektir.

İYİ TASARIM ZENGİNLİKTİR

-Türkiye orta gelir tuzağını tartışıyor. Bu tuzaktan çıkışın çarelerinden biri tasarım. Sanatla endüstri birbirini etkiler mi?
Tasarım söz konusu olduğunda, endüstrinin yaratıcılık ile etkileşim içinde geliştiğini söyleyebiliriz. Yeni fikirler üretmek, yaratmak ve eleştirmek gibi entelektüel boyutları da var. Bir yandan da bu alan üretimi, ekonomiyi, endüstriyi, kalkınmayı etkiliyor. Tüm ürünler, iyi tasarlandıkları zaman hayatımızı kolaylaştırıyor, zenginleştiriyor. Tasarımın ülkemizin gelişiminde büyük önem taşıdığına katılıyorum.

- Bir başka sihirli kelime de inovasyon. Türkiye bu konuyu doğru tartışabiliyor mu?
Tasarım ve inovasyon günümüz koşullarında her alanda başarı sağlamak için şart bir ikili haline geldi. Ulusal ekonomi ve sanayi alanında rekabet için inovasyonla birlikte tasarım da önem taşıyor. Bunu gören birçok ülke tasarım programları ve politikaları geliştiriyor. Bizim için de inovasyonla birlikte tasarım sürecinin önemsenmesi önemli.

‘ORTAK ÇALIŞALIM’

“İKSV, sponsorlarından ve kamudan aldığı desteklerle etkinliklerini gerçekleştiren bir kurum. Beklentimiz hem özel kuruluşlardan hem de kamu kurumlarından, bu ortamı yaratma çabasında birlikte hareket edebilmek” diyen Bülent Eczacıbaşı, vakfın kaynaklarını çeşitlendirmek için çalıştıklarını belirtti.

False