GeriGündem İkiz kardeş bilmecesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İkiz kardeş bilmecesi

İkiz bebek tanısıyla sezaryene giren Havva Eryiğit'in, bir bebeği oldu. Doktorların, ‘‘Hata yaptık’’, uzmanların ‘‘Olabilir’’ dediği olayda, müfettişin görüşü, ‘‘Çelişki var’’ şeklinde. Anne, ikinci bebeğin akıbetini öğrenmek istiyor.

Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin temizlik işlerini yapan firmada çalışan Bekir Eryiğit, 5'inci kez hamile olan 38 yaşındaki eşi Havva Eryiğit'in aniden rahatsızlanması üzerine, 7 Ekim 1997 akşamı Süleymaniye Kadın ve Doğum Hastanesi'ne götürdü. Ultrason sonuçlarına göre, 33 haftalık ikiz bebeğe hamile olan Havva Eryiğit, sezaryen için şartların uygun olmadığı gerekçesiyle, Şişli Etfal Hastanesi'ne sevk edildi. 'Canlı ikiz gebelik tanısı' konulan Eryiğit, buradan da kuvöz olmadığı için Zeynep Kamil Hastanesi'ne gönderildi. Bekir Eryiğit, acılar içinde kıvranan eşini, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne götürdü. Havva Eryiğit ve defalarca bakılan ultrasonuna göre 'ikiz' olduğu belirlenen bebeklerinin sağlık durumları, kontrol altında tutuldu, ameliyat için uygun an beklendi.

İkiz beklerken tek oldu

Saat 09.30'da, bir uzman doktor, üç asistan, iki hemşire ve bir personelden oluşan 7 kişilik ekip, sürekli kan kaybeden, tansiyonu 200 olan Havva Eryiğit'i ameliyata aldı. Yaklaşık bir saat sonra baba Bekir Eryiğit'in yanına gelen bir hemşire, ‘‘Ameliyat başarılı geçti. Karınız ve bebeğiniz kurtarıldı. Gözünüz aydın’’ dedi. 'Bebeğiniz' lafına bir anlam veremeyen Eryiğit, ameliyatı bitiren doktorlara, ‘‘İkiz demiştiniz, bebeklerin diğeri ne oldu?’’ diye sorduğunda, ‘‘Yanılmışız, bebek ikiz değilmiş’’ cevabını aldı. Normalden 7 hafta önce doğum yapan Havva Eryiğit'in 'Musa'adını verdiği bebek, Zeynep Kamil Hastanesi'nde bir hafta kuvözde kaldı. Başta ikiz olduğu söylenmesine rağmen kendilerine tek bebek verilmesini anlayamayan ve hiçbir yetkiliden tatmin edici cevaplar alamayan Havva ve Bekir Eryiğit, bir hafta sonra, bebekleri Musa'yı alarak, kafalarındaki soru işaretleriyle hastaneden ayrıldılar.

Bebeğimize ne oldu?

Kafalarındaki soru işaretleri hiç bitmeyen Bekir ve Havva Eryiğit çifti, sonunda, doğumdan 6 ay sonra, ikinci bebeklerinin akıbetini öğrenmeye karar verdiler. Başhekim Doğan Cantekin'in, ‘‘Ultrasonda yanlışlık yapılmış’’ cevabından tatmin olmayan Eryiğit çifti, haklarını yasal yollardan aramak üzere harekete geçti ve Sağlık Bakanlığı hakkında, 20 milyar liralık tazminat davası açtı. Anne Havva Eryiğit'in, ameliyat öncesi yaşanan olaylarla ilgili bazı iddiaları var. Eryiğit, ameliyat masasında iken bir doktorun, cep telefonu ile başka birini aradığını ve ‘‘Gelin. Sizi bekliyoruz’’ dediğini, bir süre sonra da ameliyathaneye takım elbiseli, uzun boylu birinin geldiğini ileri sürerek, ‘‘Doktorlar, adama baktığımı görünce, yüzümü kapattılar. Ellerim sedyeye bağlı olduğu için hiçbir şey yapamadım’’ dedi. Gazi Mahallesi'nde bir gecekonduda, eşi Havva ile çocukları 16 yaşındaki Tuğba, 11 yaşındaki Hatice, 9 yaşındaki Fazilet, 4 yaşındaki Murat ve bir buçuk yaşındaki Musa ile birlikte zor bir hayat mücadelesi veren Bekir Eryiğit, dava açma gerekçelerini şöyle açıkladı: ‘‘Ameliyathanenin kapısı açıldı ve hemşire kucağında bir bebekle çıktı. Ne olduğunu sordum, hemşire beni tersledi; 'Yok ikinci bebek' dedi.

Bizden birşeyler saklıyorlar

Doktorlara, personele, kime sordumsa hep beni terslediler. Sanki benden bir şey saklıyorlardı. Hastanede kaldığımız bir hafta boyunca, bu sorunun cevabını hiçbir şekilde alamadık. Taburcu olduktan sonra bebeğimiz rahatsızlandı. Aylardır hastanelere gidip geliyoruz, böbrek yetmezliği var. Bizi hastaneden göndermek için, bebeğimizi kuvözden erken çıkardıklarına inanıyoruz. Bebeğimizin tedavisi ile uğraştığımız için, ancak 6 ay sonra dava açabildik.’’

Zeynep Kamil Hastanesi Başhekimi Operatör Doktor Doğan Cantekin, ‘‘Ekim 97'de doğum yapmış. 6 ay sonra gelmiş, 'Benim bir bebeğim daha olacaktı' diyor. Madem bebeğin kayboldu, o zaman neredeydin diyerek, Havva ve Bekir Eryiğit çiftini, 'para koparma'ya çalışmakla suçladı. Günde 70 doğum yapılan bir hastanede, 'tek bebeğin ikiz gibi görülmesi' gibi bir hatanın yapılmış olabileceğini ifade eden Cantekin, ‘‘Bir ekip, uzman doktor nezaretinde ameliyat yapmış. Bir bebeğin ortadan kaybedilmesi, daha da çirkini, 'satılması' gibi bir senaryoya kim inanır? Kötü niyetli olsak, hastanemizde terk bebekler var, onları satarız’’ dedi. Ameliyatı yapan ekibin başında bulunan Zeynep Kamil Hastanesi 1. Cerrahi Şef Yardımcısı Gülden Önal ise olayın tamamen bir 'ultrason yanılması' olduğunu ileri sürdü. Gebe iken sakin şartlarda hiç doktor kontrolüne gitmeyen Havva Eryiğit'in 200 tansiyonla hastaneye geldiğini belirten Önal, ‘‘Bu hastanede 22 yıllık doktorum ve bu sürede belki 20 bin doğum yaptırdım. Kadın hastanemize ikiz tanısıyla gelmiş. Hangi doktor olsa, buna şartlanarak, ultrasonda pekala hata yapabilir. Durumu çok ciddi idi. İlk önce kadını kurtarma-lıydık. Karnının içi su doluydu ve yoğun kanaması vardı. Hem anneyi, hem de bebeği kurtardık. O olayla ilgili televizyona çıkarak, 'Ultrasonda ikiz yanılmaz' diye açıklama yapan profösörün ne yanlışlıklar yaptığına şahit oldum ben. Bizim mesleğimiz yanılgı mesleği’’ diye konuştu.

Avukat: Kesin rapor lazım

Soruların cevapsız kaldığı anda devreye giren Avukat Cengiz Hortoğlu, doğum öncesi kontrollerde yanlışlık bile olsa, tazminat haklarının olduğunu, çünkü ailenin bu zaman zarfında çok büyük acılar çektiğini belirterek şunları söyledi: ‘‘Ailenin derdi para değil, ikna olmak istiyorlar. Kafalardaki soru işaretlerinin giderilmesi için, kesin bir rapora ihtiyaç var. Gerçek neyse ortaya çıksın. Herkes bunu istiyor. Hiçbir ön yargım yok. Hastane yetkililerinin savunması doğru olabilir. Bunun böyle olmasını umuyorum.’’ Aile, İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nde, 20 milyar liralık manevi tazminat davası açtı. Bu arada, Memurin Muhakemeti Kanunu 5. maddesi gereği, olaya adı karışan memurlar hakkında dava açılması için, il veya ilçe idare kurulunun onayını almak üzere başvuruda bulunuldu. Kaymakam Abdülvahap Yıldırım başkanlığında toplanan Üsküdar İlçe İdare Kurulu, hastane personelinin, 'ikiz bebeği tek göstermek' fiilini işlediklerine dair yeterli delil bulunamadığına karar verildi. Eryiğit Ailesi, kaymakamlığın aldığı bu kararın iptali için İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Eğer mahkeme bu itirazı kabul ederse, görevli doktor ve hastane personeli hakkında da dava açılabilecek.

Müfettiş: Çelişki var

Olaya ilgili araştırma yapan Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi Muhittin Atila'nın hazırladığı raporda, doğum öncesi ve sonrası çelişkisi şöyle dile getiriliyor: ‘‘İncelemelerde, Acil Poliklinik defterinde 23804 protokol numarası ile kayıtlı bulunan Havva Eryiğit'e ait hastane girdi káğıdının tanı bölümünde, 'İkiz gebelik. 34-35 W + Hipertansiyon' kayıtlarının bulunduğu, doğum gözlem káğıtlarında ise '34-35 W İkiz gebelik + Süper impaze hipertansiyon + Grandmultipan + Minimal vajinal kanama mevcut' denilmektedir. Yine doğum eylemi gözlem notu káğıdında, '1. bebek: BFD 88, FV 63, FKA (+), 2. bebek: BFD 82, FV 61, FKA (+)' kayıtları bulunmaktadır. 8.11.1997 tarihli operasyon notu bölümünde ise 'Ayak yakalanarak. Erkek bebek. 2350 gram. Plasenta yüzde 20, doğurtuldu' notu ile 'Bebek Eryiğit' ve 'Havva Eryiğit' notları bulunmaktadır. Hastanede yapılan ilk muayene ve USG'sinde, ikiz gebelik bulguları görülerek tanı konulduğu, buna rağmen hastanın 2350 gram ağırlığında bir erkek bebek dünyaya getirdiği anlaşılmıştır. Bu nedenle, doğum öncesi ve sonrası sonuçları, tıbbi açıdan tezat teşkil etmektedir. Bu konuda bilirkişinin yardımına ihtiyaç duyulmaktadır.’’False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle