İkinci tezkere yolda

Çankaya'da yapılan zirve sonrasında gece geç saatlerde Başbakanlık'ta yapılan toplantı sona erdi. Toplantının ardından bir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener yarınki Bakanlar Kurulu'nda tezkere konusunun ele alınacağını açıkladı.

Haberin Devamı

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Bakanlar Kurulu'nun hükümet programının TBMM'de okunmasının ardından tezkere konusunu görüşmek üzere olağanüstü toplanacağını bildirdi.

Şener, Başbakanlık Merkez Binası'ndan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. İkinci tezkereye ilişkin bir gelişme olup olmadığının sorulması üzerine, Bakanlar Kurulu'nun TBMM'de okunmasınınardından olağanüstü toplanacağını ve toplantıda tezkere konusunun ele alınacağını belirtti.

''Tezkerenin TBMM'ye aynı şekilde gelmesi söz konusu mu? Yoksa birdeğişiklik olabilir mi'' diye sorulması üzerine Şener, ''Bunların ayrıntısını görüşeceğiz. Ama muhtemelen yarın hükümet programından sonra olağanüstü Bakanlar Kurulu, tezkereyle ilgili konuyu görüşmek üzere toplanacak'' dedi.

Tezkerenin hükümetin güvenoyu almasından önce TBMM'ye sevk edilmesine ilişkin hukuki bir tartışma olduğunun belirtilmesi üzerine Şener, ''Hukuki bir tartışma olacağını zannetmiyorum. Zamanlama doğrudan doğruya gelişmelerle bağlantılıdır. Yoksa güvenoyu ile bağlantılı değildir'' diye konuştu.

Haberin Devamı

Şener, ABD ile yapılan ekonomik anlaşmanın ne durumda olduğu sorusunu yanıtlarken de ''Yarın daha ayrıntılı bilgi alacaksınız. Bugünlük bu kadar'' dedi.

KORGENERAL TURGUT: ABD VE TÜRKİYE'NİN BİRBİRİNE İHTİYACI VAR

Genelkurmay Plan Prensipler Başkanı Korgeneral Reşat Turgut, ABD ve Türkiye'nin, daha iyi bir gelecek oluşturmak için, birbirine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Korgeneral Turgut'un katıldığı, Washington'da düzenlenen Amerikan-Türk Konseyi konferansında, Türk Silahlı Kuvvetler Ataşesi Tuğgeneral Orhan Uğurluoğlu tarafından okunan konuşmasında, Türkiye ile ABD'nin uzun zamandır birbirinin yakın müttefiki olduğu ve karşılıklı güvenin daima korunduğu vurgulandı.

Turgut konuşmasında, tezkere konusunda 1 Mart'taki TBMM kararının bazı medya organlarınca Türk-Amerikan ilişkilerine darbe olarak görüldüğü ancak bunun Türkiye'de tam işleyen bir demokrasi bulunduğunuortaya koyduğunu ifade etti.

Reşat Turgut, ''Türkiye ile ABD'nin, daha iyi bir gelecek oluşturma konusunda birbirine ihtiyacı var. Savunma alanında da daha yakın işbirliği ve teknoloji transferi sağlamamız mümkün'' dedi.

Korgeneral Turgut, Türk-ABD ilişkilerinin, dünyada ortaya çıkan koşullar çerçevesinde, koşullara uyacak şekilde yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini, mevcut anlaşmalar çerçevesinde ABD'nin yararının, Türkiye'ninkinden daha fazla olduğunu ve bunun dengelenmesinde fayda bulunduğunu ifade etti.

Haberle ilgili daha fazlası: