GeriGündem İki bakanın Gökova savaşı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İki bakanın Gökova savaşı

Kabinenin iki ANAP'lı üyesi, Çevre Bakanı İmren Aykut ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer arasında ‘santral savaşı’ patlak verdi. Ersümer'i, Gökova Termik Santralı'nın acilen kapatılması konusunda uyaran Aykut, ‘‘Şimdi yurtdışına gidiyorum. Döndüğümde, bu santrala desülfürizasyon yapımına imza atan bütün bakanlar hakkında tazminat davası açacağım’’ dedi. Ersümer de kendisini, ‘‘Bizi eleştirmek insafsızlık, haksızlık’’ sözleriyle savundu.

‘‘Çevreye duyarsızlık bakımından Türkiye'nin intihar etmekte olduğunu’’ savunan Aykut, Türkiye'de yılda 96-97 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretildiğini, Gökova'daki üretimin ise bunun ancak yüzde 1'i oranında olduğunu hatırlatarak, ‘‘Bu bir çevre felaketidir. Böyle bir üretim Gökova'nın güzelliğinin ölmesine değer mi?’’ diye sordu. Türkiye'nin 5 milyar kilovatsaat açığı olduğunu, ama geçmişte komşu ülkelere enerji satarken, son yıllarda yatırım yapılmaması nedeniyle bu ülkelere avuç açar hale geldiğimizi anlatan Aykut, ‘‘Her yıl 3 milyar dolarlık yatırım yapılması gerekiyordu. Bu yapılmadığı için bu açık ortaya çıktı.’’ dedi.

EBEDİ BİR KAYIP Bu enerji açığında dağıtım hatlarındaki kaybın da etkili olduğunu kaydeden Aykut, ‘‘Elektrik dağıtım hatlarından gelen enerji kaybımız yılda yaklaşık 30 milyar kilovatsaat. Yani üretimin toplam yüzde 30'u kayboluyor. Bu, 8 Gökova Santralı'na bedel. Sadece hatlardaki enerji kaybının yarısını karşılayacak yatırım yapılırsa ne nükleer santral yapmanıza gerek var, ne de Gökova'ya’’ dedi. Aykut, santralın zehirli gazlarını ortadan kaldırmak amacıyla 2 Kasım'da temeli atılacak desülfürizasyon konusunda da, şöyle dedi:

‘‘100 milyon dolara baca yaparak, çıkardığı gazları ortadan kaldırsanız bile çıkaracağı milyonlarca tonluk cüruf ve kül dağlarını ne yapacaksınız? Dünyanın bu kadar güzel köşesini, altın yumurtlayan tavuğu kesmeyi doğru bulmuyorum. Buradaki santral için 1 milyar dolar harcandıysa, turistik yoldan Gökova bunu 1-2 yılda çıkarır. Böyle bir santralı her yerde yapabilirsiniz ama kaybedilen doğayı yeniden kazanamazsınız. Ebedi bir kayıptır bu.’’

ÖZAL İNAT ETTİ Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, bu santralın yapımında inat edip, yanlış yaptığını savunarak, ‘‘Ben çok karşı koydum. Rahmetli kimseyi dinlemedi’’ diyen Aykut, ‘‘Santralı kim istedi?’’ sorusuna da, ‘‘Maalesef bürokratlar. TEK bürokratları orada sefa süreceklerdi. Santraldan önce lojmanları yaptılar’’ karşılığını verdi. Türkiye'yi 3 ay içinde gezdiğini ve içinin sızladığını söyleyen Aykut, ‘‘21. Yüzyıl'ın başında bir ülke düşünün çöplerin üzerinde yaşasın, olur mu?’’ dedi. Bakanlığının bütçesinin yetersizliğinden de yakınan Aykut, ‘‘Enflasyon mu, çevre mi daha önemli?’’ sorusuna da, ‘‘Batı artık sizin enflasyonunuza bakmıyor, çevreye duyarlılığınıza, uyumunuza bakıyor. Üretiminiz ne kadar kaliteli, fiyatınız ne kadar ucuz olursa olsun, çevreyi kirletiyorsanız sizin ürününüzü almıyor artık. Biz de bu uyumu sağlayamazsak, tekstil ihracımız mahvolacaktır’’ yanıtını verdi.

Beykoz kundura Aykut, ardından da aldığı kararlara ilişkin şu açıklamayı yaptı:

‘‘Beykoz Kundura Fabrikası, Boğaza en zehirli atıkları atıyor. Kapatılması için İstanbul Valisi'ne yazı yazdım. Çerkezköy'de 37 tekstil fabrikası yeraltı sularını zehirliyor. Bunlardan 17'sinin hemen kapatılması için de Tekirdağ Valisi'ne yazı gönderdim.’’

ÇÖP İNCELEYECEKAykut, çöp imha tesisleri ve atık suların arıtılması teknolojileri üzerinde incelemeler yapmak üzere dün ABD ve Kanada'yı kapsayan bir geziye çıktı. Aykut, hareketinden önce, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada da, Beykoz Kundura Fabrikası'nın kapatılması kararını tekrarladı. Aykut, Kanada'da kalacağı süre içinde temiz enerji türleri üzerinde özellikle duracağını belirtti.

Türkiye'nin 6. büyük santralı

Gökova Termik Santralı'nın yapımına 1986 yılında başlanırken, halkın tepkisi yüzünden temel atma töreni düzenlenmedi. 4 bin 500 dönüm alanı kapsayan santralı Polonya Electrim firması inşa etti. Baca yüksekliği 300 metre olan santralın üç ünitesi de 1994'te tamamlandı. Halen iki ünitesinde deneme üretimi yapılan ve 400 işçinin çalıştığı santral, ulusal enerji sistemine enerji veriyor. Bugüne kadar 1 milyar dolar (yaklaşık 182 trilyon lira) harcanan santralın baca gazını arıtacak desülfürizasyon sisteminin temeli 2 Kasım'da atılacak. Bunun için de 84 milyon dolar (Yaklaşık 15.3 trilyon lira) harcanacak. Türkiye'nin 6'ncı büyük termik santralı olan Gökova Santralı, tam kapasite faaliyete geçince günde 21 bin ton kömür yakacak. Gökova Santralı, tam kapasite çalışınca yılda 4 milyar kilovatsaat elektrik üretecek. Böylece, Türkiye'nin yıllık ihtiyacı olan 100 milyar kilovatsaat enerjinin yüzde 4'ünü karşılayacak.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False