İHDK’ya 5 gazeteci

Azınlık raporu ile tartışma yaratan İnsan Hakları Danışma Kurulu’nda boş bulunan üyeliklere aralarında Hürriyet Gazetesi yazarı <B>Fatih Altaylı’</B>nın da bulunduğu yeni üyeler atandı. Yeni üyelerden 5’inin gazeteci olması dikkat çekti.

İl barolarından boş bulunan iki üyelik için, Diyarbakır Barosu ile Kayseri Barosu, İHDK üyesi olarak belirlendi. Hukukun Üstünlüğü Derneği, Şefkat-Der, Özgürlüğünden Yoksun Gençlerle Dayanışma Derneği, Bursa Şehit Aileleri, Terör Mağdurları ve İnsan Hakları Derneği, Kamu Araştırmaları Vakfı’nın da İHDK üyelikleri kesinleşti.

İnsan Hakları Üst Kurulu, çalışmalarında insan hakları konularına yer veren öğretim üyeleri kategorisindeki boş üyeliklere, Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Hukuk Bilimleri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erdoğan, Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi’nde Öğretim Üyesi Prof. Dr. Remzi Fındıklı, İÜ İktisat Fakültesi’nde öğretim üyesi ve Sabah Gazetesi yazarı Prof. Dr. Mehmet Altan ile Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku Öğretim Üyesi Doç. Dr. İzzet Gönenç getirildi.

Yazı ve çalışmalarında insan haklarına yer veren araştırmacı ve yazarlar kategorisindeki boş üyeliklere de, Hürriyet Gazetesi yazarı ve Kanal D Haber Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, Radikal Gazetesi köşe yazarı ve Helsinki Yurttaşlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Çelikkan, Yeni Şafak Gazetesi köşe yazarı Ali Bayramoğlu, Dünden Bugüne Tercüman Gazetesi Köşe Yazarı Gülay Göktürk, Vakit Gazetesi ve Cuma Dergisi yazarı Abdurrahman Dilipak seçildi.

İnsan Hakları Üst Kurulu, uluslararası mahkemelerde görev yapmış avukat Hacı Ali Özkan’ı da İHDK üyesi olarak belirledi.
Haberle ilgili daha fazlası: