GeriGündem Iğdır'da tüm sorunların nedeni radyasyon!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Iğdır'da tüm sorunların nedeni radyasyon!

Ermenistan'ın Türkiye sınırına yakın bir bölgede bulunan Metzamor Nükleer Enerji Santrali, Iğdır'da halkın kabusu haline geldi. Vatandaşların karşılaştıkları olumsuzlukların büyük kısmını nükleer santralden yayılan radyasyona bağlamaları yetkilileri de bıktırdı. Kentte radyasyon tehlikesi olmadığı bildirildi.

Iğdır Vali Vekili Ahmet Tüzemen, kentte yıllardır gereksiz yere radyasyon korkusu yaşandığını ve bu konuda spekülasyonlar yapıldığını belirterek, bunun yersiz olduğunu halka bir türlü anlatamadıklarını söyledi.

''Iğdır'da birinin başı ağrısa nedenini radyasyona bağlıyor'' diyen Tüzemen, şunları söyledi:

''Özellikle sınıra yakın yerleşim birimlerimizde, tarlasında ağacı kuruyan, bitkisi çürüyen vatandaş hemen, böyle bir tehlike olmamasına rağmen, (radyasyon yayıldı) diye panik yapıyor. Bunun sonucunda ortaya bir sürü spekülasyon çıkıyor.''

Özellikle çocuk ölümleri, çocuk düşürme ve kanser gibi vakalarda, ''radyasyon sızıntısı var'' inanışının yaygınlaştığını anlatan Tüzemen, aslında böyle bir tehlikenin söz konusu olmadığını vurguladı.

''GÜNDE İKİ KEZ ÖLÇÜM YAPIYORUZ''

Bölgede, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez ölçüm yaptıklarını bildiren Tüzemen, bu ölçümlerde elde edilen sonuçları aksatmadan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'na gönderdiklerini belirtti.

Ölçümlerde şimdiye kadar herhangi bir tehlikeye rastlanmadığını anlatan Tüzemen, ''Bunu vatandaşa da anlatmaya çalışıyoruz. Böyle bir tehlike söz konusu değil. Eğer böyle bir tehlike olsaydı kesinlikle gerekli önlemler alınırdı. Bunun karşısında duyarsız davranmak mümkün değil'' dedi.

Vatandaşların bu tür spekülasyonlara inanmaması gerektiğini kaydeden Tüzemen, bu konudaki çalışmaları titizlikle yürütmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle