GeriGündem İçme suyuna dikkat
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İçme suyuna dikkat

Afet bölgesinde hasar tesbit çalışmaları sürerken, yurttaşlar ev ve işyerlerini yaşanabilir hale getirmek için gayret gösteriyor. Azgın sular altında kalan bölgede, büyük ölçüde içme suyu sıkıntısı çekiliyor. Salgın hastalıktan çekinen yetkililer, çeşmelerden alınan suyun mutlaka kaynatılması uyarısında bulunuyor.

Barı Karadeniz Bölgesi'nde sel felaketinin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Bölgede TTK ve özel sektöre ait ocakların bir bölümünde su basması sonucu üretim durunca, yeterli kömür verilemeyen Çatalağzı Termik Santralı'nın bir ünitesinde elektrik üretimi durdu. TTK ve özel sektöre ait 13 kömür ocağını su bastı. TTK'nın Karadon ve Amasra Müessese Müdürlüklerine bağlı kömür üretim ocakları ile 13 özel sektör ocağında su basması sonucu üretim geçici olarak durduruldu, madenciler izne çıkarıldı. TTK yetkilileri, ocaklardaki suyun boşaltma çalışmalarının 4-5 gün süreceğini belirttiler. Özel sektör ocaklarında da su tahliye işlemleri sürüyor. Kömür üretimi duran ocaklarda zarar trilyonu aştı. TTK'nın Amasra ve Karadon ocaklarındaki zararın 500 milyar lira, özel sektör ocaklarında ise yüzeye yakın işletmeler olması nedeniyle makina parklarının tamamının hasar görmesi yüzünden maddi zararın 1 trilyon lirayı bulduğu bildirildi. TTK'nın üretimden doğan zararının ise tesbit edilmediği bildirildi.

Devrek'in Eğerci Beldesi'ne Kızılay'ın aile başına 2 ekmek dağıtması vatandaşların tepkisine yolaçtı. Zonguldak Valisi Sami Seçkin, Alaplı İlçesi'ne bağlı Aşağıdağ Köyü'nde evleri yıkılan 35 aileyi ziyaret ederek sorunlarının çözümlerine çalışacaklarını söyledi. Bu bölgeye daha önce 50 çadır gönderilmişti. İstanbul, Bursa, İzmit, Sakarya, Eskişehir, Afyon ve Ankara'dan kamu kurumlarına ait iş makinaları ve araçları, enkaz kaldırma ve onarım çalışmalarında kullanılmak üzere bölgeye sevkedildi.

BARTIN'DA SU SIKINTISI

Afet bölgesinde içme suyu sıkıntısı başgösterdi. Bartın Valisi Fatih Eryılmaz, temizlik çalışmalarına başlanıldığını, hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü, vatandaşlara sıcak yemek ve gıda yardımı yapıldığını belirtti. Eryılmaz, ‘‘Tek sorunumuz içme suyu. Çevre il ve ilçelerden içme suyunu temin etmeye çalışıyoruz. Bölgeye uzun süre su verilemeyecek. Vatandaşlarımızı sokak çeşmelerinden aldığı suları da kaynatarak içmeleri yönünde sürekli belediye hoparlöründen duyuruyoruz’’ dedi. Bartın SSK Hastanesi'e Zonguldak Belediyesi'ne ait arazözlerle su getirildi. Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Nahit Baykara da, içme sularının bol miktarda klorlandığını, 13 bin ton klor tableti getirildiğini, yılan panzehiri ve serum stokladıklarını açıkladı.

BOLU'DA HASAR

Bolu'nun 39 yerleşim merkezinde, 815 ev ve iş yeri halen suların altında. 230 kişinin kurtarıldı, 5 kişi de hayatını kaybetti. Kriz Masası Başkanlığını yürüten Bolu Vali Yardımcısı Bekir Toksoy, ‘‘12 köy ile 582 ev ve iş yerini boşalttık. 2166 kişiyide tahliye ettik. 68 derenin taştığı ilimizde 52 köprü yıkıldı, 62 köyümüzün yolu ise hala kapalı. Telefonsuz 49 köy, elektriksiz 17 köyümüz var’’ dedi. Afetzedelere 200 çadır, 1600 battaniye yardımı yapıldığını belirten Toksoy, şu anda Bolu'da bulunan seyyar hastaneye ihtiyaç olmadığını, Düzce'ye 10 milyar lira yardım geldiğini ve il genelindeki afetzedeler için 75 milyar ödenek gönderildiğini söyledi. Toksoy, ‘‘İlk etapta sağlık çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Bütün köylerdeki içme sularını tahlil edip, şüpheli suları ilaçlıyoruz’’ diye konuştu.

Yine yağış var

Sel felaketinin yaralarını sarmaya çalışan Batı Karadeniz'de bugün, yarın ve perşembe günü yine yağış bekleniyor. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, yağış bu kez şiddetli değil, sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağış şeklinde olacak. Bugün akşam saatlerinde başlayacak olan yağış Marmara, Kuzey ve İç Ege ile İç Anadolu'nun kuzeybatısında da etkili olacak. Rüzgar güney ve batı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, yurdun batı kesimlerinde kuvvetli olarak esecek. Tüm yurtta hava sıcaklığının mevsim normalleri civarında seyrettiğini kaydeden yetkililer, hava sıcaklığının artmaya devam edeceğini bildirdiler.

Kızılay çadırkent kurdu

Sel felaketinin vurduğu Batı Karadeniz'e, başta Cumhurbaşkanı Demirel ve Başbakan Yılmaz olarak devlet el atarken, Kızılay da hızla harekete geçti. Evleri kullanılmaz hale gelen vatandaşlar için çadırlar kuruldu, bölgenin acil gıda ihtiyacı da karşılandı. Bölgeye tankerlerle içme suyu ve yardım malzemesi gönderilirken, Kızılay yardım için 5 TIR'ı da hazır tutuyor.

Yorgunluk atıyorlar

Sel suları çekilince, çamura batan ev eşyaları dışarı çıkarıldı. Çamura bulanan eşyalardan kurtarılabilecekler havalandırmaya bırakıldı. Kendi kışlaları da çamur altında kalan askerler, geceli-gündüzlü çalışmalarının ardından oldukça bitkin düştüler. Yorgun düşen askerler kışla bahçesinde istirahat ederken, sel felaketinden nasibini almış köpek de askerlerle birlikte yorgunluğunu gideriyordu.


Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False