İBB önünde atlar için 41 gün önce başlatılan "Yaşam Nöbeti" sona erdi

Güncelleme Tarihi:

İBB önünde atlar için 41 gün önce başlatılan Yaşam Nöbeti sona erdi
Oluşturulma Tarihi: Ocak 28, 2020 16:56

ADALAR'da, 105 atın ruam hastalığı nedeniyle itlaf edilmesinin ardından, 19 Aralık Perşembe günü, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi(İBB)'nin Saraçhane'deki binası önünde başlatılan "Yaşam Nöbeti", atların İBB tarafından satın alınarak, kurulacak olan rehabilitasyon merkezinde tutulması kararı üzerine sona erdirildi.

Haberin Devamı

Eylemin 41'inci gününde İBB önünde son kez toplanan hayvanseverler, basın açıklamasıyla eylemin sona erdirildiğini duyurdular.

Grup adına Derya Yener'in okuduğu açıklamada, "41 gün süren mücadelemiz sonucunda bugün artık umutla, neşeyle, inançla haykırıyoruz: Adalar'daki atlı fayton köleliği tarihe gömülüyor. Fayton zulmü altında yıllardır sömürülerek çalıştırılan bin 300'e yakın atın yaşatılması, kamu kurumları tarafından finanse edilecek bakım ve yaşam ortamlarına ulaştırılması, yaşam şartlarının bizlerin de içinde yer alacağı hayvan hakları kurumları tarafından denetlenmesi ve yaşamlarının sonuna kadar sömürülmeden yaşayabilmeleri artık öncelikli gündemimiz haline gelmiştir. Bu nedenlerle: İBB önündeki çadırlarda başlattığımız “Yaşam Nöbetiöni 41. gününde İBB ve Valilik'le yapılan görüşmelerde elde ettiğimiz olumlu sonuçlar nedeniyle bitirdiğimizi duyuruyoruz" denildi.

Hayvanseverlerden Fundagül Özdem, "Yaşam Nöbeti" boyunca kullandıkları çadır, battaniye ve uyku tulumu gibi malzemeleri toplayarak, depremzedelerin kullanımına sunulmak üzere Elazığ'a göndereceklerini belirtti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!