GeriGündem Hükümetten MGK'ya tam destek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hükümetten MGK'ya tam destek

Refahyol döneminde her toplantısı krize sahne olan Milli Güvenlik Kurulu'na yeni Hükümet tam destek verdi. Hükümetin ilk kez katıldığı ve son bir yılın en sakin MGK toplantısından, irticaya karşı taviz verilmeden mücadele edilmesi ve bu amaçla 28 Şubat'ta alınan önlemler paketinin kararlılıkla uygulanması kararı çıktı. İrticanın tüm boyutlarıyla değerlendirildiği toplantıdan, 28 Şubat kararlarının tavizsiz uygulanacağı kararının çıkması, Kurulun asker üyelerine de rahat nefes aldırdı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında dün İstanbul'da yapılan toplantıya, askeri kanadın dışında, Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin, İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Emniyet Genel Müdürü Kemal Çelik, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Onur Öymen, Olağanüstü Hal Bölge Valisi Necati Bilican, MİT Müşteşarı Sönmez Köksal katıldılar.

Toplantının kendi alanıyla ilgili bölümüne Vakıflardan Sorumlu Deavlet Bakanı Metin Gürdere de katıldı.

MGK Genel Sekreteri Orgeneral İlhan Kılıç, kurulun yeni üyelerine, irtica tehlikesinin Anayasal rejimi tehdit edecek kadar büyüdüğünü vurguladı. Kılıç, köktendinci akımların kontrol altına alınması amacıyla 28 Şubat 1997 tarihinde alınan MGK kararlarını anlatarak, Refahyol Hükümeti'nin bu kararlarla ilgili yasal ve idari düzenlemeleri savsakladığını kaydetti.

Kılıç, Refahyol'un 28 Şubat kararları ile ilgili uygulamalarıyle ilgili saptamaları tek tek ortaya koyarak, yapılması gerekenleri de sıraladı.

ÖNCELİK 8 YILA

Başta 8 yıllık kesintisiz temel eğitim olmak üzere 18 maddelik 28 Şubat Kararları'na biran önce işlerlik getirilmemesi durumunda, irticanın endişe verici boyutlara ulaşacağının vurgulandığı toplantıda, yeni hükümetin bu konuda siyasi kaygılarını geri plana itmesi gerektiğinin altı çizildi.

Kurulun asker üyeleri, Hükümetin irticaya karşı hiçbir taviz vermemesini, aksi taktirde Türkiye'nin telafi edilmesi çok zor bir tehlike ile karşı karşıya kalacağını kaydettiler. Toplantı sonrası yayınlanan bildiride, şu değerlendirme yapılarak, Kurulun, hükümetin sivil ve asker üyelerinin sağladığı uyumun altı çizildi:

‘‘Toplantıda 28 Şubat 1997 tarih ve 406 sayılı MGK kararında belirtilen, Rejim Aleyhtarı İrticai Faaliyetlere Karşı Alınması Gereken Tedbirlerle ilgili olarak, bu güne kadar yapılan uygulamalar hakkında MGk Genel Sekreteri tarafından bilgi sunulmuş, söz konusu tedbirlerin kararlılıkla uygulanmasının gereği üzerinde tüm kurul üyelerince görüş birliğine varılmıştır.’’

DİNCİ VAKIFLAR

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının hazır bulunduğu toplantıda, ayrıca aşırı dinci kesimlerin vakıf adı altında gösterdikleri faaliyetler de değerlendirildi.

Toplantıda Vakıflardan Sorumlu Devlet Bakanı Metin Gürdere 28 Şubat'ta MGK'da alınan kararlar doğrultusunda yapılan çalışamalar konusunda bilgi verdi. Gürdere, Türkiye'de çok sayıda vakfın kurulduğunu ve bunların denetimi konusunda bir çok yasal boşluğun bulunduğunu belirtti. Gürdere'nin talebi üzerine vakıflar kosunudaki yasal boşlukların düzenlenmesi için Bakanlar Kurulu'na tavsiye kararı alındı.

Bu konuda alınan önlemlerin biran önce yürürlğe girmesi için belirlenen önlemlerin Bakanlar Kurulu'na bildirilmesine karar verildi. Toplantının bu bölümüne Vakıflardan Sorumlu Devlet Bakanı Metin Gürdere de katıldı. Toplantıda Emniyet Genel Müdürü, MİT Müsteşarı, OHAL Valisi de terör ile iç ve dış gelişmelerle ilgili hazırladıkları periyodik raporları sundular.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False