Hükümet Nazım Hikmet'i anıyor

Nazım Hikmet ölümünün 37'nci yılında Moskova'da mezarı başında anılacak. Türkiye'den de çok sayıda davetlinin gideceği anma törenine Kültür Bakanı İstemihan Talay da katılacak. Türkiye böylece ilk kez Nazım'ı resmi olarak anmış olacak.

ÜNLÜ şair Nazım Hikmet ölümünün 37'nci yıldönümünde Moskova'daki mezarının başında anılacak. 3 Haziran 2000 günü yapılacak olan törene Kültür Bakanı İstemihan Talay ve Rusya Federasyonu Kültür Bakanı Mihail Svitkovic de katılacak.

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'nın öncülüğünde düzenlenen anma törenine Türkiye'den vakıf yöneticileriyle çok sayıda basın mensubu katılacak.

1 Haziran 2000 Perşembe günü Eskişehir, Tepebaşı'ndan Nazım Hikmet'in mezarına dekelmek üzere çınar ağacı fidesi alımıyla başlatılacak olan tören, Nazım Hikmet'in mezarındaki dikim ve Anadolu'nun çeşitli yörelerinden getirilecek toprağın serpilmesiyle devam edecek. Nazım’ın mezarı başında 3 Haziran’da yapılacak anma töreninden sonra Moskova'da ayrı bir toplantı düzenlenecek. Bu toplantıda tiyatro sanatçısı Müşfik Kenter, Nazım Hikmet'in şiirleri seslendirecek. Geceye ünlü sanatçı Zülfü Livaneli de Kremlin Oda Orkestrası'nın eşliğinde şarkılarıyla katılacak.

İLK KEZ KÜLTÜR BAKANI KATILIYOR

Nazım Hikmet'i anma törenine Kültür Bakanı İstemihan Talay'ın katılmasının ayrı bir anrlamı daha var. Böylece ilk kez bir Türk Kültür Bakanı resmi olarak anma törenine katılmış olacak. İstemihan Talay daha önce de 2002'nin Nazım Hikmet Yılı olarak ilan edilmesi için UNESCO'ya resmi başvuruda bulunmuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: