GeriGündem Hrant Dink: Avrupa bedel ödemeli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hrant Dink: Avrupa bedel ödemeli

Abone Olgoogle-news

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, Avrupa’yı, 1915 tehciri ve ondan önceki yıllarda Türk ve Ermeniler arasında yaşanan trajedi ve felaketlerde oynadığı rolü sorgulamamakla eleştirdi. Dink, bin yıl bir arada yaşayan Türk ve Ermeni haklarının ilişkilerini tüketen Avrupa’nın "bedel ödemesi" gerektiğini söyledi.

Hrant Dink, BCC Türkçe Servisi ile yaptığı söyleşide,  TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu’nca "Ermeni soykırımı" iddiaları konusunda düzenlenen toplantının çok yararlı bir toplantı, önemli bir deneme olduğunu, fikirlerini özgürce dile getirdiklerini belirtti. Dink, Türkiye’nin yeni bir açılım içerisinde olduğunu  vurguladı.

Strazburg’da Yeşiller tarafından Salı günü düzenlenecek toplantıda "Türk Ermeni ilişkilerinin geleceğine ilişkin Avrupa Birliği’ne düşen rol ne olmalı" konulu bir tebliğ sunacağını anlatan Dink, toplantıda biraz sert konuşacağını da söyledi.

Avrupalılar’ın, 90 yıl önce, ya da ondan önceki yıllarda da yaşanan trajediler ve felaketlerde oynadıkları rolü sorgulamadıklarını kaydeden Dink, "Geçmişte Ermeniler üzerine hamilik yaptılar, İngilizler, Fransızlar, Avusturya, Almanya, İttihat Terakki’ye bu yönde telkinlerde bulundu. Yaşanan o felaketin de bir yerde teorisyenleriydi onlar, akıl vericilerdi. Balkanlarda edindikleri pratiği Osmanlı’ya aktaranlardı. Ama Avrupa’da bunlar hiç sorgulanmadı" diye konuştu.

AVRUPA’NIN MAZERETİ YOK

Bunları niçin sorgulamadıklarını ve bugün de aynı hataları tekrarladıklarını Avrupalılar’a hatırlatacağını  kaydeden Dink, "Çünkü bugün artık Avrupa’nın mazereti de yok. Artık gerçekten reel ve doğru dürüst bir politikaya sahip olmaları lazım" dedi.

Dink şöyle devam etti: "Bugün ise artık bu bedeli ödeyebilmek için fırsat doğmuş durumda. O da nedir? Geçmişte, onların sayesinde bin yıldır bir arada yaşayan iki halkın ilişkileri tüketildi. Geçmişte bu ilişkileri tüketen Avrupa, bugün bu ilişkileri üretmekle, yeniden doğurmakla yükümlüdür ve bedelini ancak böyle ödeyebilir."

False