GeriGündem HP’nin yeni yazılımı mscape mobil hayatta devrim yapacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

HP’nin yeni yazılımı mscape mobil hayatta devrim yapacak

HP’nin yeni yazılımı mscape mobil hayatta devrim yapacak
refid:6810653 ilişkili resim dosyası

HP, yeni yazılımıyla mobil hayata her şeyi dahil etti. Mscape’i mobil cihazına yükleyen herkes, yer ve mekanlarla ilgili deneyimleri, oyunları, müzikleri hem ekleyebilecek, hem de paylaşabilecek.

Artık, mobil cihazlarla dünyayı online izlemek ve interaktif katılmak mümkün olacak.

TEKNOLOJİ firması HP, mobil ve interaktif deneyimleri oluşturma ve paylaşmanın en özgür yazılım aracını geliştirdi. Yer ve mekanlarla ilgili deneyimlerin, oyunların ve turların oluşturulabileceği ve paylaşılabileceği yazılım aracı Mediascape’in (mscape) prototipini ve web sitesini tanıttı. Portekiz’in başkenti Lizbon’daki HP Labs’de tanıtılan Mscape; GPS (Küresel yer belirleme sistemi) olan cihazlara yüklenebiliyor. Kullanıcılar, Mscape’in yüklendiği tüm mobil cihazlarla dijital medyayı kullanarak fiziksel dünyada dolaşabiliyor. Cihazda fotoğraf, ses, video ve metin seçenekleri sunuluyor. Mscape, internetteki bilgiyi, hikayeleri ve oyunları her yaştaki insana bulunduğu ortamda, sahip olduğu herhangi bir mabil cihazda kullanma şansı veriyor.

TAŞINABİLİR CİHAZLARA YÜKLENEBİLİYOR: www.mscapers.com, dijital yer odaklı mediascape deneyimlerin paylaşıldığı, yaratıldığı ve gönderildiği web tabanı olarak çalışıyor. Mscape’ler basit, web tabanlı denetim wizard’ları kullanılarak yaratılabiliyor. Daha ileri mscape’ler için bilgisayar tabanlı denetim araçları da bulunuyor. Ayrıca Mscape teknolojisi, kullanıcılara fiziksel ortamdayken yüksek düzeyde interaktif ve eğlence imkanı da sağlıyor. Mscape’in içerik duyarlı mantığı, GPS ve harita teknolojisiyle birleştirilerek, oyunseverlerin, seyahat edenlerin, GPS ve outdoor coşkusu olanların deneyimlerini bir üst seviyeye çıkarıyor. Websitesi, insanların kendi mscape’lerini oluşturmaları için gerekli herşeyi sağlıyor. Sitede pek çok hazır mscape de var. Bunlar GPS özelliği olan HP iPaq’ler ya da Windows Mobile işletim sistemi olan herhangi bir taşınabilir cihaza da yüklenerek kullanılabiliyor.

ÖĞRENME VE EĞLENCENİN YENİ YOLU: Mscape’ler toplumların tarihini ve hikayelerini de günlük yaşama taşıyor. Mscape’ler; öğrenmenin, eğlencenin ve sosyalleşmenin de yeni yolu olarak tanıtılıyor. Kullanıcılardan biri, mscape’i bir kere oluşturduğunda başkaları da bunu deneyebiliyor. HP birkaç deneyimsel mscape’i oluşturdu ve indirilmeye hazırladı. Örneğin, Scubascape’de, okyanusun derinlikleri keşfedebiliyor. Bir oyun olan Zombie’de ise eğlenceli vakit geçiriliyor.

Kendi yüzünün fotoğrafını çekip gönder, sana uygun makyajı öğren

HP Laboratuvar’da kadınlara yönelik geliştirilen ve cep telefonu üzerinden multimedya mesaj (MMS) aracılığıyla çalışan yeni bir uygulama da tanıtıldı. ’Renk eşleştirme’ adı verilen prototip platform, bir tüketicinin cep telefonu üzerinden göndereceği fotoğrafın analizine göre cildine uygun makyaj malzemesini tavsiye ediyor. Böylece perakendeci müşterilerine yeni bir yolla daha ulaşma imkanı buluyor. Yüz fotoğraflarını çekerek MMS’le kozmetik şirketine gönderecek kadınlara cilt tiplerine gidebilecek makyaj malzemesi anında önerilecek. Böylece kadınlar, makyaj danışmanının olmadığı yerlerde alışveriş yaparken kendilerini daha güvenli hissedecek. HP bu uygulamayı, kozmetik müşterilerinin isteği üzerine geliştirdi.

Fotoğrafı çek, hataları aynı kamerada düzelt

HP’nin bir diğer yeni ürünü dokunmatik ekranlı HP Photosmart R937 dijital fotoğraf makinesi de kullanıcılara yeni olanaklar sunuyor. 8 megapiksel çözünürlüğe sahip makine, fotoğraf düzenleme programlarında olduğu gibi fotoları kendi ekranında dokunmatik olarak düzeltme ve düzenleme özelliğine sahip. R937’de; kırmızı göz yok etme, zayıf gösterme, sarsmaya karşı dayanıklılık ve dokunmatik özellikler de var. Fujinon lensi bulunan R937, enerji verimli 9.14 santimlik ekrana sahip. Makine, çekilen fotoğrafların köşeleri, renkleri ve efektlerini değiştirmeye de olanak sağlıyor. R937, dünyayla aynı anda bu yılın ağustos ayında Türkiye’de pazara sunulacak.

Evdeki dijital eğlenceyi yanınıza da alabilirsiniz

HP, evinde birden fazla bilgisayarı ve ağı olan kullanıcılar için ev sunucusu MediaSmart’ı da geliştirdi. Bu sunucu, insanların ev ağlarına dünyanın neresinden olurlarsa olsun ulaşmalarını sağlıyor. MediaSmart, dijital eğlenceyi saklama ve hatta ağ üyeleri ve arkadaşlarla internet üzerinden paylaşma olanağı da sunuyor. Microsoft Windows Home Server ve AMD Sempron işlemcisinin kullanıldığı sunucu, büyük dijital eğlence koleksiyonlarını güvenli şekilde saklamak amacıyla tasarlandı. Sunucu, müzik parçaları, fotoğraflar ve videoları kopyalamayı ve dışardan dijital eğlenceye ulaşmayı da mümkün kılacak.
False