GeriGündem Hollywood’un hasılat rekoru
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollywood’un hasılat rekoru

Abone Olgoogle-news

DÜNYANIN bir numaralı eğlence eğlence fabrikası, 90'lı yılları ABD'de hasılat rekoruyla kapadı. Hollywood'un gişe gelirleri 1999 yılında yüzde 9 oranında artarak 7.3 milyar doları (yaklaşık 4 katrilyon lira) buldu.

Daily Variety Dergisi'nde yayınlanan rakamlara göre hasılat gelirlerinde 90'lı yıllarda yüzde 65'e varan bir artış yaşanırken, 1999 yılında bilet satışları da arttı. Bilet satışları 1999'da yüzde 5 oranında artarak 1.48 milyar bilete ulaştı. En çok kazanan yapım şirketleri şöyle oldu:

Toplam hasılatın yüzde 17'si Walt Disney Şirketi'ne gitti. ‘The Sixth Sense’ ve ‘Toy Story 2’ filmleriyle şirket 200'er milyon dolarlık hasılat elde etti. Gişe gelirinde Walt Disney'i yüzde 14'lük payla Warner Brothers, % 13'lük payla Universal yapım şirketi izledi. Twentieth Century Fox Şirketi'nin yapımını üstlendiği Yıldız Savaşları filminin yeni bölümü ‘Star Wars, Episode I- The Phantom Menace’ 430 milyon dolarla yılın en çok hasılat geliri toplayan filmi oldu.

Yılın en kárlı filmi ise ‘Blair Cadısı Projesi’ oldu. Artisan'ın 1.1 milyon dolara satın aldığı film, 140.5 milyon dolarlık gişe geliri sağladı.

Son 10 yılın en iyisi Schindler’in Listesi

ÜNLÜ yönetmen Steven Spielberg'in ‘Schindler’in Listesi' adlı filmi, son 10 yılın en iyi 10 filmi sıralamasında birinci oldu. Spielberg'e geçen yıl Oscar kazandıran ‘Er Ryan’ı Kurtarmak' ise ikinci sıraya oturdu. Tom Hanks ile Morgan Freeman, ilk 10 film arasına giren filmlerden ikisinde oynayan aktörler olarak dikkati çekti. Son 10 yılın en iyi 10 filmi sıralaması şöyle:

1- Schindler'in Listesi/Schindler’s List

2- Er Ryan'ı Kurtarmak/Saving Private Ryan

3- Los Angeles Sırları/LA Confidential

4- Forrest Gump

5- Sıkı Dostlar/Good Fellas

6- Fargo

7- Kuzuların Sessizliği/Silence of the Lambs

8- Esaretin Bedeli/Shawshank Redemption

9- Ucuz Roman/Pulp Fiction

10- Affedilmeyenler/The Unforgiven

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle