Hollywood gitgide 'renkleniyor'

Hollywood'da bir şeyler değişiyor. Geçen yıl iki siyah oyuncunun, Halle Berry ve Denzel Washington'ın erkek ve kadın oyuncu dalında Oscar ödülünü kucakladığı Hollywood'da artık siyah ve Latin kökenli oyuncuların şansı iyiden iyiye açıldı. 2002, bir önceki yıla göre % 2.1’lik artışla sinema ve televizyonda siyah ve Latin kökenli sanatçılarının rekor yılıydı.

Haberin Devamı

Sahne Sanatçıları Cemiyeti’nin (SAG- Screen Actors Guild) verilerine göre tiyatro, sinema ve televizyondaki bütün rollerin neredeyse dörtte biri Asya Pasifik adalarından gelen sanatçılara, Güney Amerikalı ve siyah sanatçılara verildi.

ABD’nin nüfusunun % 13’ü siyahken, 2002 yılında bütün rollerin % 15.5’ini siyah sanatçılar oynadı. Nüfusun % 13.6’sını oluşturan Latin kökenli aktörler ise özellikle TV dizileri olmak üzere bütün rollerin % 6’sını aldı.

SAG’ın başkanı Melissa Gilbert “İşe alımla ilgili bütün istatistiklerinin Amerikan toplumunu gerçekçi ve olumlu biçimde yansıtacağı günü bekliyoruz” dedi.

Ulusal İspanyol Basını Koalisyonu (National Hispanic Media Coalition) başkanı Alex Nogales Latin kökenli sanatçıların kaydettiği ilerlemeyi yeterli bulmuyor. Nogales, “Durum eskisinden daha iyi, bu yüzden şükretmeliyiz sanırım” dedi.
“Tamamen tarafsız olabilmeleri için çok yol katetmeleri lazım. Unutmayalım, iş bulamadığımız için kaç nesil aktör kaybettik” 

Haberin Devamı

Amerikan TV kanalı CBS de “çeşitlilik konusunda daha çok gelişme kaydedilmesi gerektiğini” kabul etti. (bbc)

Haberle ilgili daha fazlası: