GeriGündem Hollywood 6. duyuyu arıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollywood 6. duyuyu arıyor

Pratik Sezgi adlı kitabı bestseller olan 38 yaşındaki Laura Day'in marifetleri saymakla bitmiyor. Hayatında hiç görmediği kayıp insanların yerlerini hissedebiliyor; altın fiyatlarında meydana gelecek iniş-çıkışları, Dow Jones Endeksi'ndeki oynamaları altı ay öncesinden görebiliyor ve hekimlerin kafasını karıştıran hastalıklara derhal teşhis koyabiliyor.

Aşk ve iş hayatında sezgileriyle hareket edebilmek için Laura Day'in yanından ayrılmayan Demi Moore, ‘‘Onunla olan arkadaşlığım sayesinde kendime ve sezgilerime olan güvenim arttı. Striptease ve Asker Jane filmlerini onun verdiği güçle çekebildim’’ diyor. Laura Day'in kitabına önsöz yazan Demi Moore, arkadaşının mucizevi bir güce sahip olduğuna inanıyor.

Bununla birlikte bilim adamları altıncı duyunun varlığı konusunda henüz görüşbirliğine varabilmiş değiller. Filozofların büyük çoğunluğu, bilimsel dünya görüşüne ters düşen sezgilerin insanı mutlak ve doğru bilgiye ulaştırıp ulaştırmayacağını yüzyıllardır tartışıyorlar.

DUYGUSAL BİLGİ

Felsefe bir yana, gündelik yaşamda da sıkça tartışılan bir konu altıncı duyu. İnsanın altıncı duyusuna güvenip güvenemeyeceği, ilk bakışta sezgilere dayanılarak verilen kararın ‘‘önyargı’’ olup olmayacağı ve kadınların altıncı duyusunun erkeklere göre daha kuvvetli olup olmadığı tartışılıyor.

Laura Day, altıncı hissi tanımlarken bunun bir çeşit ‘‘sanatsal yaratıcılık ve ilham’’ olduğunu söylüyor. Kitabının ilk sayfalarında sezgileri, mantığı tamamlayan bir çeşit ‘‘duygusal bilgi’’ olarak tanımlayan Laura Day, kitabın ilerleyen bölümlerinde altıncı duyunun insanı, yüce ve mutlak gerçeğe götüreceğini iddia ediyor. Laura Day'in altıncı hissi kullanma reçetesi şöyle:

İnsanın durup dururken kafasından geçen düşünce ve resimleri hemen bir kenara not etmesi gerekiyor, çünkü bunlar insan beynine şifreli bilgiler olarak iletiliyor. Bunların deşifre edilebilmesi için de insanın bol miktarda egzersiz yapması gerekiyor. Eğer deşifre edilen olay gerçek çıkarsa, insan altıncı duyusunu tam kapasiteyle kullanmış oluyor. Doğru çıkmadığı takdirde ise, daha önceden hissedilen şey ‘‘basit bir duygu’’ damgasını yiyor.

Laura Day'in şu sıralar ‘‘Sezgi ve Aşk’’ adlı yeni kitabı üzerinde çalışıyor ve rehber niteliğindeki bu kitapta insanın en isabetli hayat arkadaşını nasıl bulacağını anlatıyor.

Amerikalı ünlüler, artık ‘‘altıncı duyularını’’ kullanabilmek için bile özel ders almaya başladılar. Çeşitli tarikatlara girip Deepak Chopra gibi Hintli gurulardan ‘‘feyz alan’’ Hollywood yıldızları, şimdi de Laura Day adlı altıncı duyu öğretmeninden sezgilerini kullanmayı öğreniyorlar. Day'in müritleri arasında Demi Moore, Brad Pitt, Rosanna Arquette ve ünlü modacı Donna Karan bulunuyor.


Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False