GeriGündem Hobinizi mesleğe dönüştürün
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hobinizi mesleğe dönüştürün

Abone Olgoogle-news

Antalya'nın 4 ayrı yerinde hizmet veren hobi atelyeleri genç, yaşlı, kadın, erkek herkese hobilerini geliştirme imkanı tanıyor.

HERKESİN kendisine göre hobileri vardır. Kimi kuş besler, kimi balık... Kimi de eşyalara yeni yüzler kazandırmaktan hoşlanır. Antalya'nın 4 ayrı yerinde hizmet veren hobi atölyeleri, genç, yaşlı, kadın erkek herkese hobilerini mesleğe dönüştürme fırsatı veriyor. Buralarda verilen kurslara katılanlar birbirinden güzel eşyalar üretebiliyor.

AYLIK 15 MİLYON

Kursa gelen bayanlar hiçbir özelliği olmayan tahta bir sandığı altın varak ile işleyip, çok güzel bir ev eşyası haline getirebiliyor. Ya da herhangi bir testiye antika görünümü verebiliyorlar. İnsanların hobilerini mesleğe dönüştüren 4 atölye Cobalt Hobby Center, A'dan Z'ye, Hobby Keyif ve Hobby Craft'ta haftada 1 gün verilen kursun aylık ücreti 15 milyon lira.

SERTİFİKA VERİLİYOR

İsteğe göre haftasonlarında da verilen kurslar sabah 10.00'dan, akşam 16.00'ya kadar sürüyor. Tüm teknikleri öğrenmek isteyenler kursa 7 ay boyunca devam etmek zorunda. 7 ay kursa devam edenlere sertifika veriliyor. Kursa katılanların kulladığı malzemeler de indirimli satılıyor. Kursu başarıyla bitirenler hobilerini mesleğe dönüştürmüş oluyorlar.

EK GELİR

Kursiyerler yaptıkları ürünleri ister kendi açacakları bir mağazada satıyorlar, ister hediyelik eşya mağazalarına toptan pazarlayabiliyorlar. Bunun yanı sıra atölyelere gelen siparişler de kursiyerler tarafından yapılabiliyor. Böylece, kursa katılanlar daha eğitim dönemlerindeki ürünleri sayesinde para kazanmaya başlıyor.

ÇİNİ EĞİTİMİ

Çok yakında çini eğitimi de vereceklerini söyleyen Cobalt Hobby Center sahibi Lütfi Çakır, ‘‘Biz yeni bir mağazayız, fazla tanınmıyoruz. Amacımız ev hanımlarına yeni uğraşlar kazandırabilmek. Bunu küçük bir ücret karşılığı ve onların fazla zamanını almadan yapıyoruz. Bütün ev hanımlarını mağazamıza bekliyoruz’’ diye konuştu.

Nasıl ulaşılır:

Cobalt Hobby Center; Fevzi Çakmak Caddesi'nde Talya Otel karşısı. Tel;244 51 53 ve 244 51 54.

A'dan Z'ye; İsmet Gökşen Caddesi. Tel; 323 97 82

Hobby Keyif; Metropol Çarşısı'nın arka sokağı. Tel; 313 08 13.

Hobby Craft; Hızır Reis Caddesi Barbaros İlköğretim Okulu yanı. Tel;244 05 61.

Hiçbir özelliği olmayan bir sandık altın varakla işlenerek güzel bir görünüm kazandırılabiliyor. Ev hanımı Mine Olcay, kursta öğrendiği teknikle mağazalarda 200 milyon liraya satılan bir sandığı 20 milyon liraya maletmiş. Tabii ki el emeği katarak.

Neler öğretiliyor?

Aplike (Bir eşya üzerine kumaş ile desen yapma)

Altın varak (Tutkal ve folyo kullanılarak yapılan işleme tekniği)

Boyutlu boncuk (Özel bir kabartma boya ile desen yapma)

Doku çalışması (Herhangi bir yüzeye değiş doku kazandırma)

Transfer (İstenilen bir resmi, eşya üzerine aktarma)

Stensil (Şablon yardımı ile yapılan desenleme çalışması)

Mozaik (Çeşitli boyalar ile mozaik deseni çıkartma)

Eskitme (Değişik eşyalara antika görüntüsü verilmesi)

Çatlatma (Seramik ve ahşap üzerine çatlak görüntüsü verilmesi)

Yeni teknikler

Çakır, kurs öğretmenlerinin belirli periyotlarla İstanbul'a gidip, bu alandaki yeni teknikleri öğrendiklerini söyledi. Amerikan boya firması Da Vinci Plaid'in verdiği kurslarda yeni çıkan boyaların kullanımının da öğretildiğini belirten Lütfi Çakır, ‘‘Önemli olan bu yeteneği ortaya çıkartmaktır‘‘ dedi.

Haber-Fotoğraflar: Öner ŞAN

False