Hızlı tren makinistlerini İspanyollar eğitecek

Güncelleme Tarihi:

Hızlı tren makinistlerini İspanyollar eğitecek
Oluşturulma Tarihi: Ekim 12, 2008 10:26

Ankara-Eskişehir hızlı tren hattında tren setlerini kullanacak makinistlerin eğitimlerine yarın başlanacak.AA muhabirinin TCDD yetkililerinden edindiği bilgiye göre, 24 hızlı tren makinisti, Ankara'daki Behiçbey Loko Bakım Atölyesinde eğitim alacak. Hafta başında başlayacak eğitimler, İspanyol Demiryolu İdaresi RENFE yetkilileri ve TCDD yetkilileri tarafından verilecek.

Haberin Devamı

Eğitimlerin, tren setlerinin tanıtımına yönelik olan ilk modülü yarın Ankara'da başlayacak. Eğitimin ikinci modülü olan “Tren Setlerinin Kullanımı” eğitimleri ise Madrid'de işletmeye açık hızlı tren hattı üzerinde ve ülkemizde kullanılacak tren setlerinin eşdeğeri olan tren setleri üzerinde yapılacak. Bu eğitimlerin ardından makinistler yine İspanyol eğitimcilerin gözetiminde Ankara-Eskişehir hızlı tren hattı üzerinde staj yapacaklar. Eğitim programı sonunda yapılacak sınavda başarılı olan personele “Hızlı Tren Makinisti Brövesi” verilecek.

Hızlı tren makinisti adayı söz konusu personelin eğitimlerine 2007 yılında başlandı. Önce Almanya'da hızlı tren eğitim programına alınan personel daha sonra Türkiye'de “ilk yardım, yangın ve iş güvenliği, stres yönetimi, bilgisayar, iletişim, bölgesel özellikler ve hat bilgisi, kazalar ve olağan dışı durumlar” konularında eğitim gördüler. Ayrıca, 4 makinist Türkiye'ye getirilen ve test sürüşleri devam eden 2 adet hızlı tren setinin teslim alınmasından önce İspanya'da üretici firma CAF tarafından eğitilmişti.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!