Hıristiyanlar Müslüman ülkelerde zulüm görüyor

Hıristiyanlar Müslüman ülkelerde zulüm görüyor

Son dönemde Hıristiyanların Müslüman ülkelerde maruz kaldıkları saldırılar yaygınlaşıyor. Ancak Batı’nın bu saldırılara fazla tepki göstermiyor.

Haberin Devamı

Mısır’ın güneyindeki Nag Hamadi kentinde Çarşamba günü yedi Kıpti Hıristiyan Müslüman saldırganlar tarafından öldürüldü. Geçtiğimiz Temmuz ayında Pakistan’ın Bahmaniwala köyünde Hıristiyanlara ait 100’den fazla ev bir Müslüman çete tarafından yağmalandı. Aynı ay, Irak’ın Bağdat ve Musul şehirlerinde üç gün içinde Hıristiyanlara ait yedi kiliseye bombalı saldırılar düzenlendi.

 

Wall Street Journal’da yayımlanan bir başyazıda bunlar ve benzeri vahşet olayları sonucu, Müslüman ülkelerde yaşayan Hıristiyanların dünyanın en çok kıyıma uğrayan gruplardan biri haline geldiği belirtiliyor.

 

Olaylar ne kadar yaygın olsa da özellikle basında konuya yeterince ilgi gösterilmiyor. Ancak kâr amacı gütmeyen ABD’li bir kuruluş olan Open Doors USA’in geçtiğimiz günlerde yayımlanan raporu yaşananlara yeni bir gözle bakılmasını sağlıyor.

 

Haberin Devamı

"ZULÜM LİSTESİ"

Open Doors’un hazırladığı Dünya İzleme Listesi’ne göre Hıristiyanlara en ağır zulüm uygulayan ülkelerin ilk 10 tanesinden sekizi, çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu ülkeler. İlk 10’un Müslüman olmayan ülkeleri ise her ikisi de komünist olan listenin zirvesindeki Kuzey Kore ve Laos.

 

Yazıda, Open Doors’un listesinde ikinci sırada yer alan İran’da 2009 yılında 85 Hıristiyan’ın tutuklandığı ve bu kişilerin çoğunluğunun cezaevlerinde kötü muameleye maruz kaldığı belirtiliyor. Aynı şekilde 2008’de de İran’da 50 Hıristiyan’ın tutuklanmış, tutuklanan Hıristiyan bir çift güvenlik gücü tarafından öldüresiye dövülmüştü.

 

Gazetede bu kötü muamelenin sebeplerinden birinin Müslümanlıktan Hıristiyanlığa geçiş olduğu belirtiliyor çünkü İran yasalarına göre Müslümanlıktan Hıristiyanlığa dönenler idamla cezalandırılıyor.

 

Listenin üçüncü sırasında bulunan Suudi Arabistan’da ise, İslam dışındaki dinlere mensup kişilerin kamuya açık biçimde ibadet etmeleri tamamen yasaklanmış durumda. Devlet Müslümanlık dışındaki dinlerin ibadethane inşa etmesini yasaklarken, ülkeye dışarıdan gelmiş Hıristiyanların ibadetlerini kendi özel alanlarında yapmaları gerekiyor.

 

Haberin Devamı

Rapora göre benzer bir durum tüm vatandaşların Müslüman olmasının zorunlu kılındığı Maldiv adalarında da geçerli. Ülkedeki “bir avuç yerli Hıristiyan’ın tam bir gizlilik içinde ibadet etmeye” zorlanıyor. Aynı şekilde Moritanya’da, Hıristiyanlığa veya diğer dinlere geçenler resmi olarak ölümle cezalandırılabiliyor.

 

HIRİSTİYANLAR KAÇIYOR

Bu koşullar altında Müslüman ülkelerde bir zamanlar gelişmekte olan Hıristiyan toplumlarının şimdi kendi ayaklarıyla daha güvenli sığınaklar olan Avrupa veya ABD’ye kaçmaya eğilimli olmaları kimseyi şaşırtmıyor.

 

Haberin Devamı

Bu durum, 1990’larda Yaser Arafat hükümetinin ve Hamas gibi İslami grupların güç kazandığı, Beytüllahim gibi dinsel açıdan önemli topluluklar için bile geçerli. Buna karşılık, sadece birkaç kilometre ötedeki İsrail’de Hıristiyanlar ibadetlerini açıkça ve özgürce yerine getirebiliyor.

 

Başyazıda, Müslüman ülkelerde zulüm gören Hıristiyanların durumuna ABD ve Avrupa’da az da olsa ilgi göstermenin doğal olacağı ancak hem Batılı kamuoyunda hem de Birleşmiş Milletler’in adı politikalarıyla çelişen İnsan Haklar Komisyonu’nda bütün ilginin “İslamofobiye” yöneltildiği belirtiliyor.

 

Haberin Devamı

Kasım ayında İsviçre’de camilerin değil minarelerin yasaklanmasına yönelik referandumdan “evet” oyu çıktığında Avrupa’nın çılgına döndüğü belirtilen başyazıda, Batı’nın geniş Müslüman nüfusuna gösterdiği toleransın, Müslüman dünyasının kendi dinsel azınlıklarına uyguladığı bağnazlık ve zulme oranla ciddi bir zıtlık yarattığı savunuluyor.

 

Hıristiyanlar bir dahaki sefere “tahammülsüzlükleri” konusunda kendi kendilerini azarlarken bu durumu akıllarında tutmaları gerekiyor.

Haberle ilgili daha fazlası: